Strona główna » Akupunktura – tradycyjna chińska medycyna

Akupunktura – tradycyjna chińska medycyna

przez Piotr Chodak

Akupunktura polega na wkuwaniu igieł do ciała w określonych miejscach (meridianów) w celu przywołania równowagi qi oraz Yin Yang. Meridiany zostały uwiecznione na wykresach i w tradycyjnych tekstach. Leczenie akupunkturą często obejmuje bańkę ogniową, akupresurę oraz inne techniki.

Igły mogą być podgrzewane przez wypalanie zioła bylicy (termopunktura). Akupunktura jest powszechnie stosowana w Chinach. Oto kilka informacji na temat historii, metod i skuteczności akupunktury.

Początki

Historia akupunktury nie jest jasna. Istnieją jednak dowody na jej stosowanie w czasach dynastii Shang (1600 – 1046 r. p.n.e.) i Zhou (1045-256 r. p.n.e.). Niestety podczas panowania imperium Qin wiele nauk i filozofii zostało zakazanych, a książki opisujące zabiegi zostały zniszczone.

Dopiero podczas dynastii Han (206 r. p.n.e.-220 r. n.e.) i Tang (618 r. n.e. -907 r. n.e.) nauka postępowała, a badania akupunktury wspierane były przez rządy cesarstwa. Akupunktura stała się popularna także w Korei i Japonii. Idąc za przykładem dynastii Tang, dynastia japońska wspierała specjalistów od akupunktury i ich szkolenia.

W epoce Song (960 r. n.e.-1279 r. n.e.) nauka bardzo się rozwijała. Wang Weiyi stworzył Ilustrowaną Księgę Brązowej Figury Pokazującej Termopunkturę i Punkty Akupunktury około roku 1026. Tekst był bardzo popularny, a jego praca była wspierana przez dynastię. W tamtym czasie było wiele sprzecznych metod dotyczących akupunktury, ale jego praca stała się standardem w późniejszych epokach.

mapa meridian

mapa meridian

Wynalazek prasy drukarskiej znacznie przyczynił się do rozpowszechniania idei Wanga Weiyi.

Kolejne dzieje

Akupunktura była powszechnie akceptowana i wspierana przez Dynastię Song, ale później, być może poprzez wpływ zachodnich idei lub zachodniej medycyny, akupunktura straciła swoją pozycję. Związał się z praktykami ludowymi, takimi jak szamanizm oraz czary, i nie uznano jej jako odpowiedniej dla ówczesnych elit.

Co ciekawe, akupunktura rozprzestrzeniła się na Zachód poprzez badania katolickich mnichów i innych osób żyjących w Japonii, Chinach i francuskich Indochinach. W roku 1683 Willem ten Rhijne, holenderski lekarz z Nagasaki, opublikował pierwszą europejską książkę o akupunkturze.

W połowie ery Qing (1644 r. -1912 r.) mówiono, że jest to „sztuka zagubiona„. Nie była popularna wśród elit. Wyższe klasy wyższe preferowały ziołolecznictwo i leki.

W 1822 r. zakazano praktyki i nauczania akupunktury w Cesarskiej Akademii Medycznej. Pod koniec ery Qing w 1912 r. Sun Yat-sen i inni przywódcy chcieli promować zachodnią medycynę i zastąpić tradycyjne praktyki.

Dzisiejsze czasy

Dopiero w latach 30. partia komunistyczna pozwoliła i poparła używanie akupunktury. W latach pięćdziesiątych podejmowano próby uczynienia z akupunktury dyscypliny naukowej, ale podczas rewolucji kulturalnej, która rozpoczęła się około 1966 r., zakazano akupunktury i innych podobnych metod leczenia. Wielu praktykujących akupunkturę zostało uwięzionych lub zabitych. Niektórzy uciekli do innych krajów, gdzie uczyli technik i pomogli je spopularyzować.

W latach 80. akupunktura zaczęła pojawiać się ponownie w kraju.

Leczenie

Istnieją różne style akupunktury. Japoński, wietnamski, koreański i oraz istnieją różne style chińskiej akupunktury.

Najpierw akupunkturzysta próbuje ustalić, na czym polega problem. Może badać język, puls, ciało pacjenta oraz jego zachowanie i węch. Może również próbować ustalić przyczynę problemu, przepytując pacjenta o wydarzenia, które wiążą się z bólem . Uważa się, że czynniki takie jak warunki środowiskowe lub zdarzenia traumatyczne wpływają na równowagę organizmu.

Język jest ważny podczas badania, ponieważ uważa się, że jest to wirtualna mapa ciała pacjenta. Uważa się, że różne obszary języka reprezentują różne regiony i narządy w ciele.

W drugim etapie praktykujący próbuje manipulować Ying i Yang za pomocą igieł i wielu innych technik, takich jak termopunktura, bańki, akupresura czy zioła. Niektórzy używają również stymulacji elektrycznej oraz magnesów.

 

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz