Strona główna » Alfabet dyplomacji Xi Jinpinga

Alfabet dyplomacji Xi Jinpinga

przez Piotr Chodak

Przedstawiam Wam alfabet dyplomacji Xi Jinpinga. To zestawienie, które pozwoli zrozumieć zamiary Chin i to w jaką stronę zmierzają. To również podsumowanie dotychczasowej polityki zagranicznej Państwa Środka. Pomaga poukładać sobie w głowie to co dzieje się aktualnie na świecie.

AIIB

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych to globalna instytucja finansowa uruchomiona 16 stycznia 2016 na potrzeby realizacji projektów infrastrukturalnych w Azji. Zrzesza 57 członków założycieli (w tym Polskę). AIIB to próba budowy nowego światowego sytemu ekonomicznego.

AIIB (Xinhua/Li Xin)

foto: Xinhua/Li Xin

Pas i Szlak (Belt and Road Initiative)

Inicjatywa Pas I Szlak zawiera Ekonomiczny Jedwabny Szlak oraz Drogę Morską. Po raz pierwszy ogłoszona przez Xi Jinpinga w 2013 r., który wspomniał o wizji sieci handlu i infrastruktury łączącej Azję, Europę i Afrykę. Ponad 70 państw chciałoby uczestniczyć w tym ogromnym projekcie.

pas i szlak

foto: Xinhua

Zmiany klimatyczne (Climate Change)

Zgodnie z deklaracją podpisaną w Paryżu dot. zmian klimatycznych Chiny zmniejszą emisję dwutlenku węgla od 60 do 65 procent do 2030 roku. Zwiększą pobór energii odnawialnej do około 20 procent. Sekretarz Generalny ONZ Nan Ki-moon przedstawił Chiny, jako lidera zmian na rzecz ekorozwoju.

Przeznaczenie (Destiny)

Społeczeństwo umiarkowanego dobrobytu to wizja zaprezentowana podczas 18-go Zjazdu Komunistycznej Partii Chin w 2012 r. To nadzieja na budowę lepszego świata przy pomocy innych państw.

Ład gospodarczy (Economic Governace)

Chiny wciąż będą otwierać się i integrować ze światową gospodarką. Będą prowadziły współpracę na zasadach win-win. Państwo Środka będzie aktywnie uczestniczyć w budowaniu wspólnoty interesów.

FTA

Porozumienie o wolnym handlu, ostatnio podpisane pomiędzy Chinami a Koreą Południową oraz Chinami a Australią zbliża narody do siebie. Do tej pory zostało wprowadzone 14 porozumień pomiędzy 22 krajami Azji, Ameryki Łacińskiej, Oceanii i Europy.

G20

Chiny będą gościć szczyt G20 w mieście Hangzhou 4 i 5 września. Tegoroczne spotkanie odbędzie się pod hasłem: Budując innowacyjną, zintegrowaną gospodarkę.

Hangzhou

Gospodarz (Host)

Chiny goszczą u siebie coraz więcej państw w ramach wielu ważnych konferencji. Przykładem może być wspomniany wyżej szczyt G20. Pozwala to prowadzić wielostronną dyplomację w siebie.

Innowacja

Innowacja będzie napędzać rozwój w ciągu najbliższych 5 lat d 2016 roku. Chiny rozumieją jak ważna jest innowacyjna współpraca z innymi państwami.

Sprawiedliwość (Justice)

Chiny w sposób bardziej zrównoważony będą stać na straży sprawiedliwości w prowadzeniu interesów w ramach zrozumienia innych rajów rozwijających się.

Półwysep koreański (Korean Peninsula)

Chiny jako sąsiad Półwyspu koreańskiego odgrywać będą rolę stabilizującą i ukierunkowaną na pokój w regionie. Chiny będą stać na straży bezpieczeństwa wszystkich państw w regionie. Pokój powinien wynikać z dialogu i negocjacji.

Legitymizacja (Legitimate Rights)

Chiny uważają, że działania podjęte na morzu Południowochińskim są uzasadnione i zachowują suwerenność terytorialną swojego państwa.

Relacje pomiędzy głównymi potęgami (Major-Power Relationship)

W 2013 r. Xi Jinping i Barack Obama zgodzili się na budowanie nowych relacji pomiędzy krajami. Dwa lata później Xi odwiedził USA. Pozwoliło to rozwinąć współpracę transpacyficzną.

Dyplomacja z sąsiadami (Neighborhood Diplomacy)

W październiku Xi Jinping zaproponował nową filozofię dyplomacji z sąsiednimi państwami. Chiński sen powinien rozwijać się w ramach współpracy w regionie.

Otwarcie na świat

Chińską ekonomię czeka reforma i otwarcie na świat. Chiny będą kontynuować globalne otwarcie i wielostronne korzyści. Drzwi do Chin nigdy nie zostaną zamknięte i wszystkie kraje mogą współpracować.

Partnerstwo

Chiny wspierają partnerstwo w różnej formie z ponad 80 krajami, regionami i organizacjami w ramach budowy globalnej sieci współpracy.

Ożywienie (Rejuvenation)

Chiński sen ogłoszony przez Xi w 2012 roku to budowa średniozamożnego społeczeństwa

chińska ulica

Bezpieczeństwo (Security Concept)

Xi Jinping zaproponował nowy koncept bezpieczeństwa w Azji już w 2014 r. Pokój miałby zostać zachowany poprzez budowanie trwalszych relacji i rozwoju w sposób zbalansowany na zasadach win-win.

Dziesięć planów współpracy (Ten Cooperation Plan)

Na szczycie w Johannesburgu podczas Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej Xi Jinping ogłosił dziesięć głównych planów współpracy na najbliższe trzy lata w wysokości 60 miliardów dolarów amerykańskich (w tym pożyczki nieoprocentowane i preferencyjne warunki).

Chiny Afryka

Bez precedensu (Unprecedented)

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że zaufanie między Rosją i Chinami osiągnął bezprecedensowy poziom. Chiny i Rosja mają podpisane strategiczne partnerstwo dot. takich interesów jak suwerenność, bezpieczeństwo i integralność terytorialną oraz ścisłej współpracy w rozwiązywaniu ważnych kwestii międzynarodowych i regionalnych oraz napędzania programów współpracy na dużą skalę.

Dzień zwycięstwa (V-day)

Dziesiątki głów państw i rządów obchodziły z Chinami Dzień Zwycięstwa 3 września 2015 roku. Wydarzenie upamiętniało 70. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.

Porządek świata

Podczas 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w siedzibie ONZ Xi Jinping powiedział, że Chiny będą trzymać się ścieżki pokojowego rozwoju oraz będą poświęcać się obronie istniejącego porządku świata opartego na Karcie Narodów Zjednoczonych.

Styl Xi (Xi-style)

Chiny muszą opracować nową dyplomację opartą na roli jaką pełni ich kraj – główny gracz na arenie międzynarodowej. Dyplomacja powinna posiadać styl oraz pewność siebie. Stosunki Chin ze światem zewnętrznym otworzymy nowy rozdział.

Rok (Year)

Chiny uruchomiły wiele wydarzeń dla ludzi, takich jak Chińsko-Amerykański rok turystyki, Chińsko-Rosyjska wymiana mediów, Rok języków. Program pomiędzy Chinami a Niemcami, Indiami i wiele więcej. Wszystko aby zwiększyć wzajemne zrozumienie i przyjaźń.

Koniec gry o sumie stałej (Zero-sum Game, No!)

W Russian Gazette w 2015 roku Xi Jinping, ogłosił, że doświadczenia z II Wojny Światowej pokazują że gra o sumie stałej i „zwycięzca bierze wszystko” są sprzeczne i nie możliwe do współistnienia z pokojem i rozwojem. Wezwał do wysiłków na rzecz budowy stosunków międzynarodowych za zasadach win-win (wspólna wygrana).
Opracowano na podstawie Xinhua News: http://news.xinhuanet.com/

Komentarze

Może Ci się spodobać

2 komentarze

Arek 3 lipca 2016 - 01:05

Ciekaw jestem jak w Chinach wladze odebraly Brexit i wojne pani Merkel z City of London, ktore mialo okazje wpisac sie w rynek chinskich papierow wartosciowych bez porozumienia z Bruxela. (?)

CHINY to LUBIE 4 lipca 2016 - 08:01

Chiny i tak wolą rozmawiać z każdym państwem osobno a nie z całą UE.

Zostaw komentarz