Strona główna » Diyu, czyli piekło z chińskiej mitologii

Diyu, czyli piekło z chińskiej mitologii

przez Piotr Chodak

Świat zmarłych lub piekło, funkcjonuje w chińskiej mitologii jako Diyu (地獄).  To połączenie buddyjskiej tradycji i wierzeń o życiu pozagrobowym.

Piekło zwane Diyu przedstawiane jest jako podziemny labirynt o różnych poziomach i komnatach, do którego dusze trafiają tam po śmierci, aby odpokutować za grzechy popełnione za życia.

Dokładna liczba poziomów piekła z chińskiej mitologii i powiązanych z nimi bóstw różni się między interpretacjami buddyjskimi i taoistycznymi. Niektórzy mówią o trzech do czterech sądach, inni wspominają Dziesięć Sądów Piekieł, z których każdy jest rządzony przez sędziego (zwanych łącznie Dziesięcioma królami Yama).

Inne chińskie legendy mówią o osiemnastu poziomach piekła. Każdy sąd zajmuje się innym aspektem pokuty i różnymi karami. Większość legend twierdzi, że grzesznicy są poddawani makabrycznym torturom aż do ich śmierci, po czym zostają przywróceni do pierwotnego stanu, aby powtarzać tortury.

Z uwagi na przeznaczenie Diyu to również swego rodzaju czyściec, który służy do karania i odnawiania duchów w ramach przygotowań do reinkarnacji. Wszyscy pójdą do piekła po śmierci, ale okres, który spędza się w Diyu, nie jest nieokreślony – zależy to od ciężkości popełnionych grzechów.

Dziesięć sądów piekielnych

Koncepcja Dziesięciu sądów piekielnych powstałą w czasach, kiedy chińska religia ludowa była pod wpływem buddyzmu. W chińskiej mitologii Jadeitowy Cesarz polecił Yamie nadzorować sprawy Diyu. W międzyczasie dusze przechodzą z poziomu na poziom za decyzją Yama. Yama również zmniejszyła liczbę piekieł do dziesięciu. Podzielił Diyu na dziesięć sądów, z których każdy nadzorowany był przez Króla Yama.

Dziesięć Królów Yama

  1. Qinguang秦廣王
  2. Chujiang 楚江王
  3. Songdi 宋帝王
  4. Wuguan 五官王
  5. Yanluo 閻羅王
  6. Biancheng 卞城王
  7. Taishan 泰山王
  8. Dushi 都市王
  9. Pingdeng 平等王
  10. Zhuanlun 轉輪王

Stolicą piekła z chińskiej mitologii jest Youdu.

Przykładowe poziomy piekła i kary

  • Góra Noży – Grzesznicy zrzucani są z góry lub drzew na ziemie, z której wystają ostrza noży.
  • Kocioły tortur – Nieszczęśnicy gotowani są w kotłach olejowych.
  • Rozczłonkowywanie – Chyba nie trzeba tłumaczyć. Techniki jednak różnorodne. Wlicz się w to również miażdżenie.
  • Spalanie – Wrzucanie do wiecznego ognia
  • Gotowanie – Wrzące płyny są wlewane na siłę w gardeł grzeszników lub wylewane na części ich ciał.
  • Lodowa kraina – Biedne dusze są zamrażane w lodzie. Niektóre obrazy pokazują pozbawionych szat grzeszników cierpiących na odmrożenia w lodowatym świecie. Ich ciała ostatecznie rozpadają się na kawałki.

Jak widać wizje piekła w Chinach są bardzo podobne to wersji znanej nam w Polsce. Na blogu znajdziesz również historię o stworzeniu świata. Ta opowieść jednak znacząco różni się od naszej wersji.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz