Strona główna » Jedna trzecia dorosłych chińczyków szczotkuje zęby dwa razy dziennie

Jedna trzecia dorosłych chińczyków szczotkuje zęby dwa razy dziennie

przez Piotr Chodak

Narodowa Komisja ds. Zdrowia i Planowania Rodziny (NHFPC) opublikowała wyniki swojego piątego krajowego badania epidemiologicznego w zakresie zdrowia jamy ustnej.

Badanie, rozpoczęte w 2015 r., obejmowało 172 000 Chińczyków na przestrzeni całego kraju. Dane wskazują, że tylko jedna trzecia dorosłych szczotkuje zęby dwa razy dziennie. Kobiety dbają o uśmiech dużo bardziej niż mężczyźni.

Szczegółowe wyniki

Co ciekawe, 87% respondentów w wieku od 35 do 44 lat boryka się z  krwawieniem dziąseł, podczas gdy w poprzednim badaniu z roku 2005 ten problem deklarowało 77 procent.

Przez ostatnie 10 lat poprawił się stan uśmiechu osób starszych. Posiadają średnio 1,5 (ach ta średnia) zęba więcej niż dekadę temu. Odsetek osób starszych tracących zęby gwałtownie spadł do zaledwie 4,5 procent. W 2005 roku wyniósł 38 procent.

Tymczasem prawie jedna czwarta wszystkich dzieci w wieku pięciu lat szczotkuje zęby dwa razy dziennie, a ta statystyka wzrasta do 32 procent u 12-latków. Dzieci w tej grupie wiekowej mają średnio 0,86 zepsutego zęba, co jest znacznie niższe niż średnia światowa 1,86. W  tanach Zjednoczonych 1,2 i 1,4 w Japonii. W Polsce to 1,72 procenta.

Polska

W Polsce ponad 50% dzieci w wieku 3 lat ma zęby z ubytkami próchnicowymi. Średnio u dziecka w tym wieku objęte próchnicą są około 3 zęby. Z badań ankietowych wynika, że ponad 60% matek dzieci w wieku 3 lat nie było z dzieckiem u stomatologa. U dziecka w wieku 5 lat stwierdza się średnio około 5 zębów z nieleczonymi ubytkami próchnicowymi, a odsetek dzieci w wieku 5 lat bez próchnicy nie przekracza 20%.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz