Strona główna » Kontrowersyjne prawo antyterrorystyczne?

Kontrowersyjne prawo antyterrorystyczne?

przez Piotr Chodak

Specjalnie zakończyłem tytuł znakiem zapytania. Zastanawiam się na ile kontrowersja wynika z samych zapisów, a na ile z faktu, że zmiany te wprowadzane są w Chinach. Pytanie pozostawię bez odpowiedzi, ponieważ jak wiadomo, każdy ma własną. Skupię się jednak na tym, co tak naprawdę się zmienia.

Nowa ustawa antyterrorystyczna wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku. Zgodnie z nowymi zapisami Chińska Armia będzie mogła brać udział w operacjach antyterrorystycznych poza granicami Państwa Środka. Mimo wszystko do ew. interwencji może dojść dopiero, gdy zatwierdzi ją Centralna Komisja Wojskowa. Co ważne, decyzja dodatkowo byłaby dyskutowana z władzami danego państwa, którego interwencja miałaby dotyczyć.
W odpowiedzi na zmieniające się zagrożenia dzisiejszego świata powstaną specjalne organy do walki z terroryzmem.
W tym momencie przechodzę do tego, co budzi największe kontrowersje. Jeżeli jakieś dane telekomunikacyjne będą przedmiotem oficjalnego dochodzenia, firmy lokalne i międzynarodowe działające na terenie Chin będą musiały je odszyfrować i udostępnić. Nie został wprowadzony jednak zapis dot. backdoor’ów. Backdoor to swego rodzaju tylne drzwi, które jak już napisałem, nie będą otwarte. Podobne działania prowadzone są również w Stanach Zjednoczonych, np. przez agencję NSA.
Nowe przepisy pozwolą Chinom prowadzić działania przeciw terrorystom z ISIS w Syrii, czy Xinijangu.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz