Strona główna » Niewidzialny artysta

Niewidzialny artysta

przez An Anna Kang

Prowincja Shandong położona na wschodnim wybrzeżu Chin – sławna dzięki swemu dostojnemu przodkowi Konfucjuszowi. Jej stolica Qing Dao jest synonimem chińskiego piwa i wspaniałej Olimpiady z 2008 roku.

To tutaj w 1973 roku przychodzi na świat Liu Bolin, pierwotnie rzeźbiarz, a dziś wyjątkowy malarz…

liu bolin4 liu bolin 1

W 2005 roku po wywłaszczeniu swej pracowni w Pekinie, młody artysta rozwija własną koncepcję ”maskowania”.

Jego pomysł to malowanie samego siebie wkomponowanego w tło obrazów uprzednio sfotografowanych i szczegółowo analizowanych na komputerze. Praca przygotowawcza wymaga wielu godzin pracy. Po szczegółowej ich analizie artysta pokrywa się farbą od stóp do głów, zwracając szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie skóry twarzy.

Liu Bolin ukrywa się w wyszukanej scenerii

Prace tego artysty – kameleona są odzwierciedleniem stosunków między jednostką a światem. Jego upiorne zjawy oferują wizję zarówno poetycką jak i niepokojącą, która atakuje i niszczy przyrodę współczesnego społeczeństwa. Artysta wchłaniając się w przyrodę pragnie ukazać destrukcyjną wizję kolosalnych budowli, będących sceptycznym symbolem rozwoju Chin.

liu bolin 2   liu bolin 3

Aby osiągnąć jak najbardziej dokładną realizację swych projektów artysta przygotowuje się wspólnie ze swoim zespołem podczas wielogodzinnych sesji zdjęciowych. Komputer jest nieodzownym narzędziem podczas pracy.

Artysta jest niewidzialnym człowiekiem. Celem jest aby widz nie dostrzegł jego obecności. Liu Bolin jest jedynym artystą na świecie uprawiający ten niezwykły rodzaj sztuki. Zaskakujący efekt niniejszego artyzmu jest zaproszeniem do refleksji nad stosunkiem człowieka do środowiska.

Postanowiłem wtapiać się w środowisko. Niektórzy powiedzą, że znikam w krajobrazie, ja sam powiem, że to środowisko mnie pochłania.Liu Bolin

Dla Liu Bolin znikanie jest protestem. Jest to protest milczący i wytrwały ze strony tego młodego artysty. Przez swe wielkie mistrzostwo sztuki maskowania stał się znany jako „niewidzialny człowiek” lub jako „artysta – kameleon”. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych, jego pierwszym powołaniem była rzeźba. Na początku lat 2000 w ramach przebudowy chińskiej stolicy na potrzeby Igrzysk Olimpijskich, władze rozpoczęły burzenie i wysiedlanie mieszkańców Suo Jia Cun, gdzie znajdowała się pracownia Liu Bolina.

Liu Bo Lin pokryty farbą „od stóp do głów”, wtapia się w ruiny swej zniszczonej pracowni na znak cichego protestu.

w ruinach pracowni

W ruinach swej pracowni

Zrealizowane dzieła są opanowane do perfekcji, bez zastosowania obróbki cyfrowej. Tylko przy pomocy swych asystentów, malarz realizuje swe dzieła. Pod koniec procesu ukrywania, fotograf zapisuje obraz. Każdy z wykonanych dzieł jest nosicielem konkretnych idei twórcy, ich wykonanie dokonywane jest w miejscach o dużej sile symbolicznej. Są to dzieła efemeryczne, zapisane na kliszy i właśnie takie przedstawiane są w galeriach malarskich.

W jednej z galerii paryskich Liu Bolin jest częstym gościem. Mieliśmy okazję na żywo być świadkami jego wspaniałych wyczynów. Zafascynowani osobą i artystą staliśmy się jego wiernymi wielbicielami. Wysoki, przystojny i bardzo skromny artysta zauroczył nas  nie tylko swym telnetem ale i swą osobą. Wszechobecny i życzliwy był podziwiany wśród zaproszonych gości wernisażu i swych jednodniowych asystentów.

liu

Liu Bolin podczas paryskiego wernisażu

Również w Brukseli wystawa poświęcona jego twórczości nie uszła naszej uwadze.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz