Strona główna » Polka w programie Most do języka chińskiego

Polka w programie Most do języka chińskiego

przez Paulina Uznańska

Most do języka chińskiego 汉语桥 to prestiżowy konkurs dla zagranicznych studentów uczących się języka chińskiego. Za jego organizację odpowiada Hanban 汉办 (instytucja powołana przez Chińskie Ministerstwo Edukacji) oraz chińska telewizja z prowincji Hunan 湖南卫视.

Most do języka chińskiego to nie nudny konkurs wiedzy, lecz uwielbiany przez chińskich widzów program rozrywkowy, który transmitowany jest nieprzerwanie od piętnastu lat w całych Chinach. Najlepsi studenci sinologii z uniwersytetów na całym świecie prezentują swoje talenty, konkurują z chińskimi gwiazdami oraz zwiedzają Państwo Środka.

W tegorocznej edycji udział wzięło aż 128 uczestników z ponad stu krajów świata. Reprezentantów przysłały nawet Republika Vanuatu, Madagaskar czy Fidżi. Polska również miała swoją reprezentantkę – mnie.

W jaki sposób wybierani są uczestnicy Mostu do języka chińskiego?

Most do języka chińskiego to maszyna działająca sprawnie na niemalże całym świecie. Instytuty Konfucjusza organizują eliminacje krajowe. W tym roku za przebieg eliminacji w Polsce odpowiedzialny był Instytut Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim.

Polskie zakłady sinologii samodzielnie wybierają najlepszych studentów, którzy reprezentują swoje instytucje naukowe podczas eliminacji krajowych. Eliminacje te składają się z trzech etapów:

  • przemówienia w języku chińskim (tematem przemówień w tym roku była „Siła marzeń”);
  • występu artystycznego;
  • konkursu wiedzy o Chinach.

W skład jury konkursu wchodzą kierownicy polskich sinologii, dyrektorowie Instytutów Konfucjusza oraz pracownicy Ambasady ChRL w Polsce. Na widowni zasiadają nauczyciele chińskiego oraz osoby uczące się języka Hanów. Tegoroczne eliminacje krajowe były wyjątkowe, ponieważ wzięli w nich udział nie tylko polscy, lecz również maltańscy studenci.

Nagrodą dla zwycięzcy jest możliwość reprezentowania swojego kraju podczas etapu międzynarodowego. Koszty związane z przelotem do Chin, pobytem oraz powrotem pokrywają organizatorzy Mostu do języka chińskiego.

Jak wygląda międzynarodowy etap Mostu do języka chińskiego?

Reprezentant każdego kraju zobowiązany jest do przygotowania nowej przemowy, występu artystycznego oraz zapoznania się z nowymi materiałami z zakresu wiedzy o chińskiej kulturze, historii i języku. Poproszono nas również o nagranie dwóch filmów opowiadających o nas i naszej rodzinie. Przygotowania były naprawdę czasochłonne, jednak z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że było warto.

mmexport1473699213847

Międzynarodowy etap Mostu do języka chińskiego organizowany był w stolicy prowincji Hunan 湖南, Changsha 长沙 i składał się z trzech etapów:

  • rundy I, w której wzięło udział 128 uczestników;
  • rundy II, do której zakwalifikowało się 30 najlepszych uczestników;
  • rundy III, w której uczestniczyło tylko 5 studentów (po jednym uczestniku z Azji, Europy, Australii i Oceanii, Ameryki i Afryki).

Zdecydowana większość spośród 128 uczestników była naprawdę dobrze przygotowana i zmotywowana do nauki. Już runda I była wielkim wyzwaniem. Uczestników było tak wielu, że rozłożono ją na aż trzy dni. Każdy z nas miał 90 sekund na przemówienie oraz 90 sekund na zaprezentowanie swojego talentu artystycznego. Następnie jury zadawało pytania dotyczące przemowy, zainteresowań i ogólnej wiedzy o Chinach. Scena wydawała się przerażająco wielka, a jury wymagające.

Tematem przemówień był prezent, który przywieźliśmy ze swojego kraju. Postawiłam na dwukolorowe jabłko. W ten sposób nawiązałam do tegorocznej wizyty przewodniczącego Xi w Polsce, podczas której wraz z prezydentem Dudą spróbował pysznych polskich jabłek. Mój występ artystyczny składał się z dwóch części, zaśpiewałam oraz zagrałam na flecie poprzecznym utwór szeroko znany w prowincji Hunan, Liuyang He 浏阳河. Już teraz mogę zdradzić, że zakwalifikowałam się do rundy II. Nie było łatwo!

mmexport1473699193963

Jak przebiegła runda II i czy udało mi się zakwalifikować do finału? Niech to pytanie pozostanie otwarte. Zachęcam do oglądania kolejnych odcinków Mostu do języka chińskiego!

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz