Strona główna » Święta c.d.

Święta c.d.

przez An Anna Kang

Po obchodach Święta Wiosny powoli życie powraca do swych codzienności. Mimo to świąteczna atmosfera panuje we wszystkich domach, na ulicach i w sklepach. Taki klimat można zaobserwować aż do tradycyjnego Święta Lampionów kończącego obchody jednego z trzech najbardziej popularnych świąt chińskich.

Powracamy do dalszej części naszego cyklu o Święcie Wiosny. Dzisiaj przedstawimy kilka słów o dniach, które następują po świętach. Ostatnio zatrzymaliśmy się na piątym dniu pierwszego miesiąca księżycowego.

Szósty dzień jest zwany „dniem konia”.
Jest to dzień, w którym rodziny wyrzucają swoje stare, podarte i brudne ubrania oraz wszelkie odpady. Zgodnie ze zwyczajem, należy oddalić od siebie wszelkie oznaki biedy. Wraz z Nowym Rokiem trzeba zaprosić do domów szansę i piękne dni . Tego dnia składajmy sobie życzenia sukcesu i pomyślności mające związek z ssakiem z rodziny koniowatych. Często słyszy się również przysłowia, w których Chińczycy przodują.
„Konie nadziei pędzą galopem, natomiast osły doświadczenia jadą stępa”
„Najlepszy koń się potknie, najlepszy pływak może utonąć”

Siódmy dzień jest okazją do jedzenia długiego makaronu będącego w kulturze chińskiej symbolem długowieczności. Im jest dłuższy tym nasze życie będzie długie. Gdy się go spożywa, pod żadnym pozorem nie należy przecinać długich makaronowych nitek na mniejsze kawałki, gdyż jest to sygnał krótkiego życia.
Ten dzień zwie się również „dniem człowieka”.
Według popularnego wierzenia boginni Nuwa, twórczyni ludzkości, codziennie przez 6 dni stwarzała zwierzęta, a siódmego dnia powołała do życia człowieka. Jak mawia legenda wypalała w piecu ludzkie gliniane figurki. Ludzie wypalani w zbyt wysokiej temperaturze stali się czarnoskórzy, a w zbyt niskiej biali. Najbardziej udanymi były figurki o żółtym kolorze, a więc byli to Chińczycy.

To właśnie w tym dniu, ludzie zmieniają swój wiek, a nie jak przystało w dniu narodzin.

Dla przykładu, niemowlę w momencie przyjścia na świat ma już jeden rok. Jeśli urodzi się dwunastego miesiąca, to będzie miało siódmego dnia pierwszego miesiąca już dwa lata. W tym dniu do zwyczaju należy mówić, że jeśli pogoda jest słoneczna to zbiory będą obfite przez cały rok.

W ósmym dniu świętuje się urodziny prosa.
Według wielu popularnych przekonań, pogoda tego dnia wróży cechy przyszłych zbiorów. Jeśli dzień jest jasny i klarowny, żniwa będą doskonałe. Wręcz przeciwnie, jeśli dzień jest mętny lub deszczowy można obawiać się nieurodzaju. Innym zwyczajem jest uwolnienie zwierząt trzymanych w niewoli. Przynosi to dobrobyt i błogosławieństwo wszystkim żywym istotom w nowym roku.

Dziewiąty dzień jest wyjątkowym dniem. Jest to dzień urodzin Nefrytowego Cesarza. Chińczycy udają się do świątyń aby uczestniczyć w ceremoniach religijnych i składać ofiary Nefrytowemu Cesarzowi.
Wkrótce, zapraszamy na ciąg dalszy świątecznych opowieści!

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz