Strona główna » Święto Lampionów

Święto Lampionów

przez An Anna Kang

Rozgniewane bożyszcze mściwie chciało podpalić całe miasto w 15-tym dniu pierwszego miesiąca ksieżycowego. Wówczas jeden z trzeźwo myślących mieszkanców zmobilizował ludność do zapalenia o zmierzchu na ulicach czerwonych lampionów i zawieszenia ich na drzwiach domów. Złośliwy bożek sądząc, że całe miasto jest już w płomieniach wycofał się ze swego groźnego planu.

Jest to jedna z wielu legend wyjaśniających pochodzenie ŚWIĘTA LAMPIONÓW.

Wersja najbardziej popularna mówi też, że boskie zagrożenie to mistyfikacja przygotowana przez królewskiego doradcę o dobrym i wielkim sercu, która miała umożliwić młodym sługom z pałacu królewskiego wyjść na całą noc i złożyć wizytę swym rodzinom.

Dzisiaj w Chinach na tę okazję ulice sa barwnie wystrojone w kolorze czerwonym. O zmierzchu dzieci wraz z rodzicami przechadzają się trzymając w rękach czerwone lampiony. Mimo że tradycyjne papierowe modele lampionów (huādēng – 花灯) oświetlane świeczkami znajdują jeszcze swych zwolenników, to coraz częściej widuje się lampiony z tworzyw sztucznych podświetlane latarką na baterie.

Wizerunki postaci z filmów rysunkowych konkurują z tradycyjnymi legendarnym zwierzętami. W świątyniach odbywają się konkursy o wybór najpiękniej udekorowanego lampionu, a ulicami snują kolorowe pochody.

W tym dniu wszyscy delektują się tradycyjną potrawą yuánxiāo (元宵). Są to kulki z kleistego ryżu o słodkimi sezamowym lub arachidowym nadzieniu symbolizującymi całość i jedność rodziny. Tradycja ich spożywania przetrwała od dynastii Song (960-1279).

image

Tak więc, 15-ty dzień pierwszego miesiąca ksieżcowego jest również swiętem „kulek z ryżu kleistego”. Jest to pierwszy dzień pełni księżyca w Nowym Roku.

„Święto Lampionów” narodziło się za czasów cesarza Ming z dynastii HAN, gorliwego zwolennika buddyzmu. Tego właśnie dnia cesarz postanowił aby w Pałacu Cesarskim i we wszystkich swiątyniach zostały zapalone lampiony, w ten sposób Budda został uhonorowany, ludność w odwecie rownież zapaliła lampiony w swych domostwach i od tej pory dzień ten jest świętowany, stając się „Dniem Światła”. W późniejszych czasach poczęto przyklejać na lampionach małe papierki z zagadkami tworząc je jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Czyż nie piękna jest ta tradycja?

Chińczycy gdziekolwiek się znajdują zawsze są wierni swej tradycyjnej kulturze. Więc świętujmy wraz z nimi!

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz