Strona główna » Warsaw-Beijing Forum po raz czwarty

Warsaw-Beijing Forum po raz czwarty

przez Piotr Chodak

Warszawę i Pekin dzieli 6 951 kilometrów, 3 ogromne państwa znajdujące się na dwóch kontynentach, 9 godzin i 25 min lotu samolotem, 6 godzin różnicy czasowej, dwa różne języki, odmienna kultura, stopień rozbudowy linii metra, liczba ludności, upodobania mieszkańców – słowem: wszystko. A jednak 4 lata, temu na Uniwersytecie Warszawskim powstał most łączący te dwa, z pozoru odmienne światy.

Warsaw-Beijing Forum: Youth for Business to pełna nazwa studenckiego projektu, który z powodzeniem od października 2013 r. działa na rzecz budowy i wzmocnienia współpracy polsko-chińskiej. Członkowie przedsięwzięcia za swój cel uznają promocję polskiej kultury i biznesu w Państwie Środka, jak również rozpowszechnianie wiedzy o chińskim rynku i specyfice dalekowschodniej gospodarki w Polsce.

Pisząc o projekcie, nie sposób nie zauważyć, że Forum, na wyjątkową skalę jak na inicjatywę akademicką, spotkało się z zainteresowaniem zarówno ze strony mediów jak i partnerów merytorycznych. Artykuły opisujące wydarzenie znalazły się między innymi w Rzeczpospolitej, INN Poland, miesięczniku Perspektywy, czy na portalu Kariera w Finansach. Patronatu medialnego udzieliła również TVP Warszawa. Z kolei współpracę merytoryczną i sponsorską udało się nawiązać z TP –LINK, PwC, Narodowym Bankiem Polskim, Bankiem Światowym, Deloitte, czy Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych. O prestiżu przedsięwzięcia świadczy również obecność prezydenta Rzeczpospolitej pana Andrzeja Dudy, który osobiście spotkał się z uczestnikami Forum.

Tegoroczna czwarta edycja zbliża się wielkimi krokami i zaplanowana jest na dni od 17. do 24. maja w Warszawie i na październik w Pekinie.

Odbywa się według sprawdzonej formuły dwóch etapów. W pierwszej części, do stolicy Polski przyjedzie 16 studentów z China University of Political Science and Law, aby uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach, wykładach i spotkaniach o wieloaspektowym charakterze. W tym czasie polscy jak i chińscy studenci będą mieć styczność ze światowej klasy specjalistami z zakresu prawa i ekonomii. To również doskonała okazja dla wymiany myśli, prowadzenia konstruktywnych, twórczych dyskusji, nawiązania ciekawych znajomości. Rangi wydarzeniu dodaje fakt, iż w ramach Forum zaplanowane jest spotkanie uczestników z wicepremierem Morawieckim.

Państwo Środka konsekwentnie kroczy po miano światowego lidera, stając się potęgą gospodarczą i prekursorem trendów w dziedzinie nowoczesnych technologii. Polska dzięki dogodnemu położeniu na drodze Nowego Jedwabnego Szlaku (koncepcji nowej drogi handlowej łączącej Azję z Europą) stabilności gospodarczej, członkostwie w NATO, WTO oraz UE staje się wiarygodnym i dogodnym partnerem biznesowym dla chińskich inwestorów. To wszystko tworzy niepowtarzalne możliwości dla naszych przedsiębiorców i rozwoju rodzimej gospodarki. Ważne jest, aby Polska posiadała ekspertów rozumiejących specyfikę̨ Państwa Środka, którzy ułatwią budowanie stabilnej i owocnej współpracy z Dalekim Wschodem. Takich ludzi zrzesza właśnie Warsaw-Beijing Forum. Członkowie projektu umieją odnaleźć się w zaistniałej rzeczywistości, chcą ją współtworzyć, wykorzystywać szanse i pokonywać bariery dzielące kraje i kontynenty.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz