Dobrze, długo nad tytułem nie myślałem, ale chciałem, aby jak najwięcej osób zobaczyło zestawienie 10 przykładów na to, że MADE IN CHINA to również wysoka technologia, a Chiny zmieniają się w tempie ekspresowym.
10. Most Hongkong–Zhuhai–Makao
Tak naprawdę zestaw mostów i tuneli, które połączą trzy wielkie miasta Hongkong, Zhuhai i Makao w delcie Rzeki Perłowej. 50 kilometrów na ponad 10 miliardów dolarów.
9. Satelita do komunikacji kwantowej
To przełom, szczególnie w dziedzinie kryptografii. Komunikacja prowadzona poprzez satelitę kwantową nie jest możliwa do odkodowania przez hakerów i inne państwa.
8. Superkomputer Sunway-TaihuLight
Superkomputer uruchomiony w 2016 roku w Wuxi. W czerwcu 2016 roku znalazł się na pierwszym miejscu listy TOP500 – superkomputerów o największej mocy obliczeniowej na świecie, prześcigając wcześniejszego rekordzistę Tianhe-2. Systemem operacyjnym jest Sunway Raise OS 2.0.5, oparty na Linuksie.
7. Samolot pasażerski
Comac C919 to pierwszy dwusilnikowy samolot pasażerski, który ma w niedalekiej przyszłości zastąpić maszyny Airbus i Boeing.
6. Krajowy bank genów
Będzie to czwarty na świecie bank genów na szczeblu krajowym, po Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Japonii. Celem banku jest bowiem wspieranie tak badań naukowych, jak i przemysłu inżynierii genetycznej. Bank, poza bazą danych, ma także platformę cyfrową oraz platformę do edycji genów.
5. Test dużych prędkości
W Chinach przeprowadzono test mijania się dwóch elektrycznych zespołów trakcyjnych przy prędkości 420 km/h każdy.
4. Nowa rakieta nośna
Chang Zheng 7 (Długi marsz) to nowa chińska rakieta nośna. Chang Zheng 7 będzie wykorzystywana dla statków załogowych Shenzhou oraz pojazdów dostawczych Tianzhou (bazujących na module Tiangong 1) umieszczanych na niskiej orbicie okołoziemskiej w celu połączenia z nową wielomodułową stacją kosmiczną, której budowa jest planowana w latach 2018-2020.
3. Największa na świecie winda dla statków
Powstała na tamie Trzech Przełomów. Winda pokonuje różnicę ok. 113 metrów.
2. Teleskop FAST
Największy radioteleskop świata FAST powstał w Chinach. Radioteleskop nazwano FAST. To skrót od „Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope”, czyli tłumacząc: teleskopu sferycznego o aperturze wielkości 500 metrów. Czasza zajmuje powierzchnię porównywalną do 30 boisk piłkarskich. Z czasem FAST zagłębi się w przestrzeni kosmicznej i zacznie poszukiwać życia pozaziemskiego.
1. Kosmiczne laboratorium Tiangong-2 (Pałac Niebiański)
Chiński moduł orbitalny przeznaczony do eksperymentów na orbicie z udziałem załogowego statku kosmicznego Shenzhou 11 oraz towarowego Tianzhou. Eksperymenty te będą stanowiły etap w pracach nad chińską stałą stacją orbitalną. Tiangong 2 umieszczony został na orbicie 15 września 2016 r. za pomocą rakiety Chang Zheng 2F. Posiada ulepszony system podtrzymywania życia, umożliwiający miesięczny lub dłuższy pobyt załogi na jego pokładzie.