Strona główna » 10 przykładów, że Chiny to również wysoka technologia

10 przykładów, że Chiny to również wysoka technologia

przez Piotr Chodak

Dobrze, długo nad tytułem nie myślałem, ale chciałem, aby jak najwięcej osób zobaczyło zestawienie 10 przykładów na to, że MADE IN CHINA to również wysoka technologia, a Chiny zmieniają się w tempie ekspresowym.

10. Most Hongkong–Zhuhai–Makao

hong-kong-zhuhai-macau-bridge

Tak naprawdę zestaw mostów i tuneli, które połączą trzy wielkie miasta Hongkong, Zhuhai i Makao w delcie Rzeki Perłowej. 50 kilometrów na ponad 10 miliardów dolarów.

9. Satelita do komunikacji kwantowej

quantum-communications-satellite-quess

To przełom, szczególnie w dziedzinie kryptografii. Komunikacja prowadzona poprzez satelitę kwantową nie jest możliwa do odkodowania przez hakerów i inne państwa.

8. Superkomputer Sunway-TaihuLight

supercomputing-system-sunway-taihulight

Superkomputer uruchomiony w 2016 roku w Wuxi. W czerwcu 2016 roku znalazł się na pierwszym miejscu listy TOP500 – superkomputerów o największej mocy obliczeniowej na świecie, prześcigając wcześniejszego rekordzistę Tianhe-2. Systemem operacyjnym jest Sunway Raise OS 2.0.5, oparty na Linuksie.

7. Samolot pasażerski

c919-large-passenger-plane

Comac C919 to pierwszy dwusilnikowy samolot pasażerski, który ma w niedalekiej przyszłości zastąpić maszyny Airbus i Boeing.

6. Krajowy bank genów

china-national-genebank

Będzie to czwarty na świecie bank genów na szczeblu krajowym, po Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Japonii. Celem banku jest bowiem wspieranie tak badań naukowych, jak i przemysłu inżynierii genetycznej. Bank, poza bazą danych, ma także platformę cyfrową oraz platformę do edycji genów.

5. Test dużych prędkości

high-speed-train-surpasses-420-km_h-speed-test

W Chinach przeprowadzono test mijania się dwóch elektrycznych zespołów trakcyjnych przy prędkości 420 km/h każdy.

4. Nowa rakieta nośna

long-march-7-carrier-rocket

Chang Zheng 7 (Długi marsz) to nowa chińska rakieta nośna. Chang Zheng 7 będzie wykorzystywana dla statków załogowych Shenzhou oraz pojazdów dostawczych Tianzhou (bazujących na module Tiangong 1) umieszczanych na niskiej orbicie okołoziemskiej w celu połączenia z nową wielomodułową stacją kosmiczną, której budowa jest planowana w latach 2018-2020.

3. Największa na świecie winda dla statków

worlds-largest-ship-lift-at-three-gorges-dam

Powstała na tamie Trzech Przełomów. Winda pokonuje różnicę ok. 113 metrów.

2. Teleskop FAST

fast-telescope

Największy radioteleskop świata FAST powstał w Chinach. Radioteleskop nazwano FAST. To skrót od „Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope”, czyli tłumacząc: teleskopu sferycznego o aperturze wielkości 500 metrów. Czasza zajmuje powierzchnię porównywalną do 30 boisk piłkarskich. Z czasem FAST zagłębi się w przestrzeni kosmicznej i zacznie poszukiwać życia pozaziemskiego.

1. Kosmiczne laboratorium Tiangong-2 (Pałac Niebiański)

space-lab-tiangong-2

Chiński moduł orbitalny przeznaczony do eksperymentów na orbicie z udziałem załogowego statku kosmicznego Shenzhou 11 oraz towarowego Tianzhou. Eksperymenty te będą stanowiły etap w pracach nad chińską stałą stacją orbitalną. Tiangong 2 umieszczony został na orbicie 15 września 2016 r. za pomocą rakiety Chang Zheng 2F. Posiada ulepszony system podtrzymywania życia, umożliwiający miesięczny lub dłuższy pobyt załogi na jego pokładzie.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej