Strona główna » Historyczne postacie z Chin, które wciąż rozpalają internet – lista top 5

Historyczne postacie z Chin, które wciąż rozpalają internet – lista top 5

przez Piotr Chodak

W internecie pojawia się wiele tekstów, które opowiadają o historycznych postaciach z Chin. Przedstawiane są jako wzory do naśladowania. Co ciekawe, stworzenie artykułów o tych postaciach bardzo często gwarantuje wysoką pozycję w wyszukiwarkach. O kim w takim razie chcą czytać internauci?

1. Lei Feng (雷锋)

Lei Feng urodził się 18 grudnia 1940 w Wangcheng w prowincji Hunan. W 1960 roku został żołnierzem Armii Ludowo Wyzwoleńczej. W Chinach uchodzi za wzór do naśladowania. Istnieją liczne opowieści o jego dobrych uczynkach. Jego postać przedstawiana jest jako wzór do naśladowania. 5 marca został oficjalnie ustanowionym dniem „Nauki od Lei Fenga”.

2. Cao Cao (曹操)

Cao Cao był generałem dynastii Han w okresie Trzech Królestw. Znany był z szerokiej sieci swoich szpiegów, dzięki której podejmował trafne decyzje. Cao Cao swoją wiedzę na temat wojny opierał na sztuce wojennej Sun Zi.  Na początku swojej kariery stłumił powstanie Pięć miar ryżu. W 198 roku został okrzyknięty Zbawcą Cesarstwa. Dziesięć lat później został kanclerzem. Po zdobyciu ogromnych terenów na północy Chin ogłosił się księciem, zaś kilka lat później przyjął tytuł królewski. Niedługo przed śmiercią wprowadził system dziewięciu rang przeznaczony dla wyższych urzędników.

3. Zhu Ge Liang (诸葛亮)

Zhu Ge Liang był doradcą Liu Beia oraz kanclerzem i regentem państwa Shu Han. Jego imię stało się synonimem inteligencji w chińskiej kulturze. Zhu Ge Liang jest często obecny w nowoczesnych grach wideo, takich jak Civilization IV.

4. Hua Mulan (花木兰)

Siła kobiet. Tak można podsumować postać Mulan, którą zachodni świat zna głównie z bajki Disneya. Ojciec Mulan, mimo podeszłego wieku ze względu na brak dorosłego męskiego potomka, otrzymał powołanie do wojska. Chcąc pomóc ojcu, Hua Mulan przebrała się za mężczyznę i zamiast niego zaciągnęła się do armii. Przez 12 lat brała udział w wojnach, dochodząc do wysokiego stanowiska oficerskiego. Żaden ze współtowarzyszy broni nigdy nie rozpoznał jej prawdziwej płci i tożsamości. Dopiero jakiś czas później, gdy żołnierze chcieli odwiedzić swego dowódcę w domu, zamiast mężczyzny spotkali siedzącą przy krośnie kobietę.

5. Bruce Lee, Jet Li, Jackie Chan (李小龙 , 李连杰 , 成龙)

Choć z tych trzech osób tylko Bruce Lee jest postacią historyczną, to warto wspomnieć o całej trójce, która buduje obraz chińskich sztuk walki i zaraża kolejne młode pokolenia chłopaków chcących się ich uczyć.

Brakuje Wam innych postaci, takich jak na przekład Konfucjusz? Historia Chin jest tak bogata, że zamiast pięciu punktów powinno powstać setki razy więcej, ale kto by to tutaj przeczytał.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz