fbpx
Strona główna » 7 ciekawostek o Ostatnim Cesarzu Chin – Puyi

7 ciekawostek o Ostatnim Cesarzu Chin – Puyi

przez Piotr Chodak

Puyi stał się jednym z najbardziej znanych chińskich cesarzy po filmie The Last Emperor. Brytyjsko-włoski film biograficzny wyprodukowany w 1987 roku zdobył dziewięć Oscarów.  Poznaj 7 ciekawostek o Puyi, a właściwie Aisin Gioro (nazwisko mandżurskie).

Puyi kojarzy się przede wszystkich z marionetkową władzą. Stać miało za nim Cesarstwo Japonii. Są jednak ciekawe fakty, o których może nie słyszałeś.

Puyi był koronowany trzykrotnie, choć samodzielnie nigdy nie rządził (marionetkowy władca)

Intronizacja 1: Od 1908 do 1912 roku za dynastii Qing jako cesarz Xuantong. Prawdziwą władzę sprawował jego ojciec, Zaifeng, jako regent księcia.
Intronizacja 2: W 1917 roku Puyi został przywrócony na tron przez władcę Zhang Xun, lojalistycznego generała dynastii Qing. Przywrócenie dynastii Qing trwało tylko 12 dni.
Intronizacja 3: W latach 1934-1945 za mocą Cesarstwa Japonii stała się władcą Puyi w marionetkowym państwie Manchukuo.

Pyyi był najmłodszym cesarzem

W wieku 2 lat i 10 miesięcy wezwano go do Zakazanego Miasta przez umierającą cesarzową Cixi. Miał odnieść sukces jako kontynuator cesarza Guangxu, który nie miał spadkobierców. Puyi był jego siostrzeńcem.

Abdykacja Puyi stała się jednocześnie końcem cesarstwa Chin

Historia China, jako cesarstwa, trwała 2133 lat. Cesarzowa wdowa Longyu poparła abdykację 6 letniego chłopca 12 lutego 1912 r. przekazując władzę republikańskiej armii Yuan Shikai.

Puyi był pierwszym cesarzem, który uczył się angielskiego i nosił garnitury

Ostatni Cesarz był jednocześnie pierwszym, który mówił i pisał po angielsku. Znany był również pod imieniem Henry, które wybrał mu jego nauczyciel, Szkot.

Był pierwszym cesarzem, który się rozwiódł

Do tego, nie jeden raz. W 1931 roku zostawiła go Wenxiu, a w 1945 roku zostawiła go Xiang

Puyi spędził 10 lat w więzieniu jako zbrodniarz wojenny

Po proklamowaniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku Puyi w ramach programu reedukacji dla więźniów politycznych, spędził  dziesięć lat w Centrum Zarządzania Przestępcami Fushun w prowincji Liaoning od 1950 do 1960 roku.

Henry ostatnie 8 lat spędził jako zwykły obywatel ChRL

Po zwolnieniu z więzienia stał się obywatelem Chińskiej Republiki Ludowej. Pozwoliło na to specjalne zwolnienie od przewodniczącego Mao Zedonga.

Został członkiem narodowej organizacji (the fourth National Committee of the National Committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference) służąc obywatelom Chin – CPPCC.

Pracował również jako ogrodnik i sprzedawca biletów w Pekińskim Ogrodzie Botanicznym od 1960 roku. Od 1964 r. do śmierci w 1967 pracował jako redaktor w CPPCC.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej