Strona główna » Alkohol w Chinach, czyli jak się pije

Alkohol w Chinach, czyli jak się pije

przez Piotr Chodak

Alkohol w Chinach pije się podczas kolacji biznesowych, podczas rodzinnych uroczystości, spotkań ze znajomym. Dozwolony jest od 18 roku życia. Zupełnie jak u nas, ale czy na pewno?

W Państwie Środka pija się nie tylko zieloną herbatę. Alkohol w Chinach jest obecny, choć jego skutki są mniej widoczne, niż u nas w kraju. No dobra, ale w końcu jak pije się w tym kraju?

Alkohol w Chinach w wersji wideo, lub niżej do poczytania

Baijiu – 白酒 (bái jiǔ)

Baijiu
Baijiu

Nazwa jest myląca, ponieważ dosłownie oznacza „biały alkohol„, a wygląda jak nasza wódka, czyli trunek jest przezroczysty. Baijiu destyluje się głównie z sorgo. To rodzaj zboża, z którego uzyskuje się moc od 40% do 60%. Biorąc pod uwagę stężenie porównanie do wódki znów jest trafne. Jest również 桂林三化 (Guilin San Hua), tworzone z ryżu. Dość delikatne w smaku, przypomina sake i ma 38% alkoholu.

Baijiu powszechnie uważa się za krajowy trunek Chin, i nadal jest preferowanym alkoholem podczas służbowych kolacji w całym kraju. Najbardziej znaną i drogą marką jest Maotai – 茅台 (máo táiowa). Butelka kosztuje około 200 dolarów.

Moutai
Moutai

Piwo – 啤酒 (pí jiǔ)

Najbardziej znane marki piwa w Chinach (można kupić w Polsce) to Tsingtao – 青岛 (qīng dǎo) i Harbin – 哈尔滨 (hā 'ěr bīn). Ich nazwy wzięły się z miast, w których są produkowane. Tsingtao to typowe niemieckie piwo, z uwagi na historię browarnictwa. Tsingtao zaczęli produkować w Chinach Niemcy. Receptura zmieniono jednak nieco jeszcze za czasów Mao.

Tsingtao
Tsingtao
piwo Harbin założył Polak, Jan Wróblewski

Są oczywiście jeszcze inne, lokalne marki. W Polsce pojawia się coraz więcej piw, tak w Chinach również produkuje się coraz więcej rodzajów tego alkoholu. Poprawia się ich jakoś i jednocześnie funkcjonuje import takich marek jak Carlsberg czy Goose Island.

Czerwone wino – 红酒 (hóng jiǔ)

Wino coraz lepiej radzi sobie w Chinach. Jego konsumpcja rośnie najszybciej w porównaniu do piwa czy baijiu. Choć nie jest jeszcze codziennym napojem, to zaczyna być coraz bardziej popularnym napojem podczas kolacji biznesowych czy uroczystości.

Wino
degustacja wina

Z tego też powodu coraz popularniejsza staje się uprawa winorośli. Głównymi regionami winiarskimi są regiony rolne poza Pekinem, Qingdao i Ningxia, które porównuje się z Kalifornijską Doliną Napa. Wiele winiarni oferuje zorganizowane wycieczki dla gości.

Jak pić alkohol w Chinach?

Podczas kolacji biznesowych bardzo ważne jest zajmowane stanowisko. To dyrektor rządzi przy stole, nie specjalista, czy kierownik. Toasty przy stole podczas spotkań rozpoczyna zazwyczaj gospodarz lub osoba najstarsza.

Kiedy ktoś dobrze Ci życzy, warto choć trochę posmakować alkoholu, aby nie urazić drugiej osoby. Jeżeli stukasz się z kimś kieliszkiem i jesteś młodszy, masz niższe stanowisko, to Twój kieliszek powinien być nieco niżej. To również oznaka szacunku.

Składanie toastów
Składanie toastów

Składając toast formalny można powiedzieć „Podniosę do ciebie szklankę” – „我 敬 您 一杯 (wǒ jìng nín yī bēi)”. Z biegiem czasu toasty stają się mniej formalne. Wtedy też można użyć popularnego „干杯 (gān bēi)” – „zdrowie!” Gān bēi oznacza dosłownie „suszyć szkło„, to chińska wersja naszego „do dna!„.

Jeżeli nie pijesz

Jeśli nie możesz pić z powodów religijnych, zdrowotnych lub osobistych, istnieją sposoby na wyjście z trudnej sytuacji.

Najlepszym sposobem jest dyskretne podejście do gospodarza przed obiadem i powiedzenie mu, że nie możesz pić i podać powód. Mimo wszystko nadal można uczestniczyć w toastach i popijać herbatą. W Chinach jest nawet powiedzenie: „używając herbaty w celu zastąpienia alkoholu” – „以 茶 代 酒 (yǐ chá long jiǔ)”.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz