Strona główna » Ambasada Chin w Polsce odpowiada na pytania o pandemię w Chinach

Ambasada Chin w Polsce odpowiada na pytania o pandemię w Chinach

przez Piotr Chodak

Ambasada Chin w Polsce odpowiada na pytania o zmianę polityki z Zero-Covid na otwartość i luzowanie obostrzeń, reakcji innych krajów na wzrost zachorowań w Chinach i dalsze otwieranie Państwa Środka dla turystów.

W ostatnich dniach zadałem kilka pytań do Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, o sytuację z pandemią Covid-19 w Chinach. Oto jakie odpowiedzi otrzymałem. Odpowiedzi otrzymałem bezpośrednio z biura prasowego.

Polityka Zero-Covid była obecna niemal do końca 2022 roku oraz na XX Zjeździe KPCh. Dlaczego Chiny zdecydowały się odejść od tego i otworzyć swoje społeczeństwo i gospodarkę na wirusa?

W 2020 roku rząd chiński w ramach ustawy o zapobieganiu i kontroli chorób zakaźnych zaliczył COVID-19 do kategorii B, jednocześnie podjął środki prewencji i kontroli z kategorii B. W ciągu tych trzech lat, poprzez przestrzeganie zasady „kategoria B, nadzór A”, wytrzymaliśmy pięć następujących po sobie fal pandemii, unikając w ten sposób przenoszenia silnego wariantu wirusa – Delta, a także zmniejszając występowanie ciężkich stanów chorobowych i śmiertelność oraz zyskując cenny czas na opracowanie, oraz wykorzystanie szczepionek, leków oraz innych zasobów medycznych. Dokładamy wszelkich starań, aby chronić zdrowie i bezpieczeństwo obywateli, jednocześnie dopasowując metody zapobiegania i kontroli pandemii, tak aby osiągać pozytywne rezultaty w zakresie rozwoju społecznego i gospodarczego.

Obecnie, wraz z mutacjami wirusa zmieniła się sama pandemia, szczepionki stały się ogólnodostępne, udało nam się też zdobyć doświadczenie dotyczące zapobiegania i kontroli pandemii. Zapobieganie i kontrola pandemii COVID-19 weszła na nowy poziom, więc wraz z nową sytuacją prace prewencyjno-kontrolne mierzą się z nowymi wyzwaniami. Nieustannie badamy specyfikę wirusa i oceniamy sytuację pandemiczną, przyspieszając zalecane szczepienia oraz zaopatrzenie w leki, polepszając terapię medyczną oraz tworząc system zapobiegania i kontroli, oraz udoskonalając metody reagowania w sytuacjach krytycznych. Chiny mają lepsze warunki i podstawy do wprowadzania zmian w polityce zapobiegania COVID-19. Po pierwsze, z punktu widzenia mutacji wirusa skrócił się czas inkubacji, zmniejsza się siła patogenu, stopniowo przekształcając się w powszechną infekcję dróg oddechowych. Po drugie, z punktu widzenia sytuacji pandemicznej, chociaż jest wiele zachorowań, większość przypadków występuje w postaci lekkiej bądź bezobjawowej, przypadków ciężkich oraz zgonów jest bardzo mało. Po trzecie, z punktu widzenia zapobiegania i kontroli Chiny podały swojej populacji, która liczy 1,4 miliarda obywateli, już ponad 3,4 miliarda dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Poziom wyszczepienia całej populacji oraz liczba dokonanych pełnych szczepień to kolejno ponad 92 i 90 procent całej populacji. Chiny są dobrze przygotowane, nie przeprowadzają otwarcia w sposób bierny.

Ambasador Chin w Polsce, Sun Linjiang
Ambasador Chin w Polsce, Sun Linjiang

W jakim stopniu protesty dotyczące polityki Zero-Covid wpłynęły na tę decyzję?

Od czasu wybuchu pandemii, Chiny dynamicznie optymalizują i ulepszają środki zaradcze, nieustannie podwyższają poziom dokładności naukowej tych środków, wytrzymały już wiele fal koronawirusa. Mierząc się z ciągle mutującym wirusem i zmieniającą się sytuacją pandemiczną, Chiny podchodzą do tego realistycznie i biorą pod uwagę zarówno specyfikę wirusa, sytuację pandemiczną, poziom wyszczepienia, a także przygotowanie zasobów medycznych i doświadczenie w zakresie zapobiegania i kontroli pandemii. Stosując zasady naukowej prewencji i leczenia oraz odpowiednią politykę, środek ciężkości został przesunięty w kierunku polityki ochrony zdrowia i zapobiegania ciężkim przypadkom. Są to optymalizacje i korekty wprowadzone po skrupulatnych analizach. Rząd chiński najpierw opracował dziesiątą wersję ustawy o zapobieganiu i kontroli pandemii oraz o diagnostyce i leczeniu,  następnie wprowadził środki optymalizacji, którymi są „artykuł 20” oraz „nowy artykuł 10”, a także wprowadził schemat postępowania „kategoria B, nadzór B”, co zapewniło naukową ścieżkę oraz właściwy kierunek dla zapobiegania i kontroli pandemii. Chińska polityka zapobiegania i kontroli COVID-19 opiera się na nauce, jest skuteczna, zgodna z chińską specyfiką oraz jest w stanie przejść próbę czasu.

Na początku stycznia zniesiono kwarantannę dla osób przyjeżdżających do Chin. Wciąż jednak mówimy o wizach biznesowych. Czy planowane jest odblokowanie wiz turystycznych? Jeśli tak, to kiedy i na jakich zasadach?

Po wprowadzeniu zasady „kategoria B nadzór B” kontakty między pracownikami z Chin i z zagranicy będą stopniowo wracać do normalności. Jeśli chodzi o kwestię ułatwień wizowych, to podjęliśmy nowe środki, przywracając wydawanie wiz na stały pobyt, wizyty naukowe, tranzyt oraz wiz biznesowych, dla członków rodzin oraz do dokonywania spraw prywatnych, w ten sposób ułatwiając obcokrajowcom przybycie do Chin. Będziemy kontynuować rozwój nauki i będziemy dynamicznie dostosowywać politykę wydawania wiz obcokrajowcom do sytuacji pandemicznej, ułatwiając im wjazd do Chin, który odbywa się w celu realizacji różnych zamiarów.

Jaka jest obecna dynamika choroby COVID-19 w Chinach? Czy częstość występowania osiągnęła szczyt, spada, czy może nadal rośnie?

Ostatnio Pekin i inne miejsca jako pierwsze przebyły już szczyt pandemii, więc życie i produkcja w tych miejscach stopniowo wraca do normy. W ciągu trzech lat Chiny zgromadziły bogate doświadczenie w zakresie zapobiegania, kontroli oraz radzenia sobie z pandemią, a zdolności prewencji i leczenia znacząco wzrosły, więc wierzymy, że mamy możliwość ostatecznego pokonania pandemii.

Aby poradzić sobie ze szczytem zachorowań, wszystkie regiony w Chinach zwiększyły ilość oddziałów covidowych, dystrybucję leków, zapewniły codzienną obsługę personelu medycznego oraz dostawy przedmiotów codziennego użytku, tak aby sytuacja związana z zapobieganiem i kontrolą pandemii była stabilna i łatwa do opanowania. Według danych Zespołu ds. Mechanizmów Zapobiegania i Kontroli Rady Państwa z 14 stycznia liczba wizyt ambulatoryjnych z powodu gorączki osiągnęła szczyt 23 grudnia i wyniosła 2 miliony 867 tysięcy osób, następnie zaczęła spadać. 12 stycznia wróciła do poziomu sprzed pandemii, osiągając liczbę 477 tysięcy osób. Współczynnik wykrytych przypadków z wynikiem pozytywnych wśród wizyt ambulatoryjnych z powodu gorączki spadł z poziomu 33,9% do 10,8%. Liczba hospitalizowanych przypadków zakażania koronawirusem po 5 stycznia również wykazuje tendencję spadkową. 5 stycznia wyniosła ona 1 milion 625 tysięcy przypadków, a 12 stycznia 1 milion 270 tysięcy przypadków. W okresie od 8 grudnia 2022 roku do 12 stycznia 2023 roku, w placówkach medycznych w całym kraju w związku z zakażeniem koronawirusem doszło łącznie do 59938 zgonów, z czego w 5503 przypadkach doszło do niewydolności oddechowej, a w 54435 przypadkach pacjenci posiadali choroby współistniejące.

Najważniejszym priorytetem jest ratowanie pacjentów w ciężkim stanie. Ustanowiliśmy zintegrowany system opieki nad ciężkimi i krytycznymi przypadkami w różnych miejscach oraz stworzyliśmy system konsultacji specjalistycznych na poziomie kraju i prowincji. Kładziemy nacisk na interdyscyplinarny sposób leczenia pacjentów zakażonych wirusem COVID-19. Z monitorowanych danych wynika, że dwa tygodnie po osiągnięciu szczytu wizyt ambulatoryjnych spowodowanych gorączką w szpitalu miał miejsce szczyt ciężkich stadiów COVID-19, następnie wykazały one powolną tendencję spadkową. Obecnie liczba przebywających w szpitalu ciężko chorych pacjentów jest wysoka. 5 stycznia 2023 roku, miał miejsce szczyt przebywających w szpitalu pacjentów ciężko chorych na COVID-19, który wyniósł 128 tysięcy osób, następnie pojawiły się fale spadkowe, aż do 12 stycznia, kiedy to liczba pacjentów spadła do 105 tysięcy. Obłożenie łóżek na oddziałach intensywnej terapii wynosi 75,3%, więc jest w stanie zaspokoić potrzeby opieki zdrowotnej.

Niektóre kraje dodatkowo testują przyjezdnych z Chin? Czy Państwo Środka rozmawia z tymi krajami o usunięciu dodatkowych procedur?

Po ogłoszeniu polityki „kategoria B nadzór B” wiele krajów przyjęło Chińczyków. Kraje takie jak Tajlandia, Malediwy, Brunei, Rosja oraz Kambodża jeden po drugim zgłaszały chęć jak najszybszego przywrócenia bezpośrednich połączeń lotniczych, z niecierpliwością oczekując na przybycie turystów z Chin. 9 stycznia, wicepremier Tajlandii na czele delegacji wysokich urzędników powitał pierwszą po wprowadzeniu polityki „kategoria B, nadzór B” grupę pasażerów przylatujących do Tajlandii. Na lotnisku powieszono także banery z napisem „Chiny i Tajlandia – bliscy krewni”. Takie gesty pokazują wiarę i wsparcie dla chińskiej polityki walki z covidem, a także uosabiają przyjaźń, która łączy dane kraje.

Niestety niektóre kraje lekceważą fakty naukowe, wprowadzając politykę ograniczającą wjazd jedynie obywatelom Chin. Taka postawa jest dla nas oczywiście nie do przyjęcia. Uważam, że nie ma na świecie kraju, który zgodziłby się na wdrożenie polityki, która dyskryminuje jego obywateli. Środki zaradcze, które zostały podjęte przez Chiny, wobec tych krajów mają na celu ochronę uzasadnionych praw i interesów swoich obywateli oraz normalną wymianę pracowników między tymi krajami.  Poczyniliśmy już odpowiednie przygotowania w związku z przyjazdami do Chin z powodów związanych z dyplomacją oraz oficjalnymi i pilnymi sprawami biznesowymi. Mamy nadzieję, że pewne kraje jak najszybciej zniosą środki, które dyskryminują obywateli Chin oraz wraz z Chinami będą dbać o zapewnienie obustronnej wymiany personelu, a także będą dbać o aktywny rozwój relacji bilateralnych.

Chciałbym jeszcze raz powtórzyć, że strona chińska aktywnie wspiera poszerzanie wymiany kadry pracowniczej między Chinami a innymi krajami, a także będzie kontynuować wprowadzanie ułatwień m.in. dla pracowników prowadzących działalność gospodarczą. Rozumiemy, że każdy kraj podejmuje racjonalne środki zapobiegania pandemii, jednakże sprzeciwiamy się przyjmowaniu dyskryminacyjnych praktyk oraz upolitycznianiu kwestii pandemii.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj, aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej