fbpx
Strona główna » Polska i Chiny. Beata Szydło rozmawiała z premierem Chin

Polska i Chiny. Beata Szydło rozmawiała z premierem Chin

przez Piotr Chodak

Polska i Chiny. Budowa dalszych relacji w ramach formuły 16+1

5 listopada w Rydze miało miejsce spotkanie państw szesnastki reprezentujących Europę Środkowo-Wschodnią  z Chinami. To właśnie tego dnia premier Beata Szydło rozmawiała z premierem Chin Li Keqiang. Polska i Chiny to kraje, które wbrew pozorom bardzo siebie potrzebują.

Strona chińska pozytywnie oceniła relacje dwustronne pomiędzy naszymi państwami i doceniła rolę Polski w ramach wpierania inicjatywy 16+1, która ma pomagać w budowie projektu Pas i Szlak. W ostatnim swoim wpisie sugerowałem, że Polska powinna jeszcze sprawniej przewodniczyć w tej części świata. Chociażby po to, aby naszej roli nie przejęły Czechy.

Strona chińska chce inwestować w budowy portów i parków przemysłowych – podkreślił premier, dodając, że należy kontynuować zacieśnianie relacji w takich obszarach jak technologie, kultura czy edukacja.

Inwestycje

Rzecznik rządu, Rafał Bochenek poinformował o decyzji powstania sekretariatu ds. morskich grupy 16+1. Dodał, że Państwo Środka zadeklarowało, że będą znosić bariery w zakresie importu produktów rolno-spożywczych z naszego regionu.

W ramach inicjatywy zostanie utworzony fundusz prorozwojowy. Polska i Chiny wyraziły gotowość do udziału w tej inicjatywie.

Więcej o wydarzeniach związanych z Polską i Chinami znajdziesz tutaj.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej