Strona główna » Bitwa o Czerwone Klify – przykład genialnej taktyki

Bitwa o Czerwone Klify – przykład genialnej taktyki

przez Piotr Chodak

Bitwa o Czerwone Klify to przykład tego jak nawet z wrogiem, który przerasta nas liczebnością, można wygrać. Wystarczy dobrze dobrana taktyka.

W 207 roku po zjednoczeniu północy Cao Cao (generał dynastii Han) chciał wyruszyć z ekspedycją na południe, by zdobyć całe Chiny. Liu Bei musiał pospiesznie wycofać swoją armię i ludzi i w tym samym czasie wysłał Zhuge Liang by przekonał Sun Quan (założyciel królestwa Wu) do sojuszu przeciwko Cao.

Generał Zhou You z królestwa Wu wraz 30 000 żołnierzy i flotą Liu Bei stanął na przeciwko Cao Cao nad Czerwonymi Klifach (Chi Bi).

Żołnierze Cao Cao byli głównie mieszkańcami północy, więc nie umieli pływać oraz cierpieli na chorobę morską. Cao Cao musiał szybko poradzić sobie z tym problemem. Połączył swoje okręty łańcuchami aby w miarę możliwości wszystkie ustabilizować.

Sprytna taktyka

Zhou You otrzymał radę od jednego ze swoich dowódców aby podpalić okręty Cao. Zhou w pierwszej kolejności wysłał list do Cao Cao z prośbą o kapitulację.

Wojska Cao Cao były dużo bardziej liczne, dlatego też nowa strategia była jedynym wyjściem. Upozorowano poddanie się floty generała królestwa Wu. W stronę okrętów z północy wysłano „poddane” statki, które potajemnie, wcześniej podpalono. Dodatkowo obciążono je drewnem nasączonym olejem oraz suchymi trzcinami. Kiedy statki zbliżyły się do floty Cao Cao nastąpił wybuch.

Wiatr rozniósł ogień na wszystkie okręty Cao, które wciąż były połączone łańcuchami. Kiedy ponad połowa żołnierzy spłonęła lub utonęła, nastąpił atak wojsk południa.

Zaskoczony i pokonany dowódca musiał wrócić na północ. Sprzymierzone zwycięstwo przy Czerwonych Klifach zapewniło przetrwanie Liu Beiowi i Sun Quanowi, dało im kontrolę nad Jangcy i zapewniło linię obrony, która była później podstawą do utworzenia dwóch południowych królestw – Shu Han i Wu.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz