Boże Narodzenie w Chinach ma głównie charakter komercyjny. Chrześcijanie należą tam do mniejszości, stąd te dni, to głównie kolorowe ozdoby, pan w czerwonym płaszczu z białą brodą i wzmożone zakupy.
Boże Narodzenie w Chinach nie wiąże się z dniem wolnym. Wyjątkiem jest tutaj Hongkong (wolne 25 i 26 grudnia). Mimo wszystko, jak większość zachodnich świąt, to również cieszy się dużym zainteresowaniem. W końcu każda okazja jest dobra, aby zwiększyć sprzedaż, lub spędzić czas z bliskimi i znajomymi.
Boże Narodzenie w Chinach
Świąteczne dekoracje i związane z tym dniem melodie pojawiają się na większych ulicach Chin już pod koniec listopada. Spotkać można Świętego Mikołaja, zwanego dziadkiem świąt (圣诞老人 Shèngdàn Lǎorén), który dodatkowo wypełnia cały obrazek.
Większość Chińczyków cieszy się z kolejnej okazji do spotkania się z rodziną i przyjaciółmi. Organizowane są świąteczne przyjęcia. Teraz, uwaga gdzie… w Mc Donalds, w klubach karaoke, restauracjach i barach. Panuje nieco romantyczna atmosfera, którą dodatkowo wykorzystuje się wręczania drobnych upominków.
Tradycyjne święta
W Chinach Chrześcijanie stanowią 1% całej populacji. Dla tej grupy to właśnie najważniejsze święto w roku. Boże Narodzenie w Chinach łączą, co zrozumiałe, z narodzinami Jezusa Chrystusa.
W te dni odwiedzają swoje kościoły. W Wigilię odbywają się koncerty chórów i przedstawienia teatralne. Dzień ten nazywany jest Spokojnym Wieczorem (Ping’an Ye 平安夜). Zaczerpnięto tę nazwę z kolędy Cicha noc.
Świąteczne prezenty
Boże Narodzenie w Chinach nie łączy się bezpośrednio z tradycją wręczania prezentów. Najczęściej jednak otrzymuje się jabłko. W języku mandaryńskim brzmi ono podobnie do słowa pokój. Najczęściej jabłko ma namalowane na skórce słowo miłość lub kształt serca.
Wesołych świąt Bożego Narodzenia!
Życzenia świąteczne
圣诞快乐!
Shèngdàn kuàilè!