Strona główna » Chcesz uczyć się języka chińskiego samemu? Oto 7 porad!

Chcesz uczyć się języka chińskiego samemu? Oto 7 porad!

przez Piotr Chodak

Jeżeli chcesz rozpocząć naukę języka chińskiego samemu w domu, to te 7 porad może Ci się przydać. Musisz jednak wiedzieć, że jest to wyzwanie niezwykle trudne i napewno z czasem przyda Ci się szkoła językowa lub nauka w jednym z Instytutów Konfucjusza.

Co jakiś czas pojawiają się pytania jak uczyć się języka chińskiego samemu. Opcji jest naprawdę dużo, ale jedna rzecz jest niezwykle ważna. Wytrwałość. Pamiętaj, że nic nie przychodzi od razu. Mam nadzieję, że te 7 porad, choć trochę Ci pomogą.

Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku. – Konfucjusz

1. Spraw, aby język chiński towarzyszył Ci przez cały dzień.

Tobie też zawsze brakuje czasu? Gdzie tutaj znaleźć jeszcze godzinę, dwie na naukę języka? Potrzebny jest sposób.

Słuchaj lub oglądaj chińskich nagrań w drodze do szkoły lub pracy. Jeżeli spędzasz w trasie godzinę, dwie dziennie, to szkoda by było tego nie wykorzystać. Spraw, żeby ten język towarzyszył Ci w każdej wolnej chwili. Osłuchanie się jest niezwykle pomocne w nauce.

2. Ćwicz na głos

Stres. To właśnie główny powód, dla którego wciąż nie tworzę filmów na YouTube. Z pewnością czujesz się podobnie już na samą myśl, że pierwsze próby nauki języka chińskiego warto wzmocnić ćwiczeniami na głos. W szkole głośne czytanie to podstawa, ale kiedy uczysz się samemu, nie jest to już takie naturalne.

Dzięki temu ćwiczeniu dowiesz się, które tony są dla Ciebie trudne do wymówienia. Powtarzanie jedynie w głowie, nie daje takich możliwości.

3. Nie wymyślaj koła na nowo

Jest wiele metod uczenia się języka na własną rękę. Filmy na YouTube, programy i gry na komputer oraz telefon czy książki i ćwiczenia. Skorzystaj z tych materiałów. Na początku z każdego po trochu. Sprawdź co Ci najbardziej pasuje i wybierz ostatecznie jedną metodę. Potem trzymaj się jej i nie zmieniaj co chwilę na inną.

4. Spraw aby nauka była przyjemnością

Może są osoby, którym przepisywanie znaków po tysiąckroć sprawia frajdę, ale z pewnością nie ma ich dużo. Nauka języka chińskiego to żmudna praca, dlatego znajdź coś, co sprawia, że będzie Tobie bliższa. Godzinami możesz słuchać piosenki, a może jesteś zapalonym filmomaniakiem? Połącz to z nauką. Przerzuć się jedynie na język chiński.

5. Świat poza internetem naprawdę istnieje

Wyjdź do chińskiej restauracji i spróbuj zamówić danie na podstawie języka, którego właśnie się uczysz. Obchodź chińskie święta i śpiewaj chińskie piosenki. Spraw, aby nauka tego języka nie ograniczała się tylko do powtarzania znaków.

6. Postaw przed sobą realistyczne, ale ambitne cele

Stwórz swój plan nauki. Bez tego dużo trudniej będzie Ci się motywować i co ważne, jeszcze trudniej ustalić, czy robisz jakieś postępy. Na początku zbuduj harmonogram. Zaczynając nową lekcje, sprawdź te wcześniejsze. Zobaczysz czy dalej wszystko pamiętasz i poprzednie godziny nie były zmarnowane. Cel płynnego mówienia po chińsku w rok jest ambitny ale nierealny. Wyznacz sobie coś mniejszego, z czego będziesz dumny. Na przykład przeczytanie krótkiego tekstu w gazecie, czy właśnie zamówienie dania w chińskiej restauracji.

7. Zaangażuj swoją rodzinę

Sprawdź swoje najbliższe otoczenie. Może ktoś z rodziny albo przyjaciół również chce się uczyć języka chińskiego. Tak? Super, w większym gronie będzie łatwiej. To tak jak z wyjściem na trening. Jeden motywuje drugiego.

To tyle z mojej strony. Może masz swoje sposoby na naukę języka chińskiego? Napisz w komentarzu, niech inni czytelnicy skorzystają z Twoich dobrych rad.

Trzymam za Ciebie kciuki i mam nadzieję, że już niedługo język chiński przestanie być dla Ciebie czymś obcym.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz