Suknia Cheongsam sięga korzeniami do strojów kobiet Manchu z czasów dynastii Qing i jest uważana za typowy przykład tradycyjnego chińskiego stroju.
Cheongsam nie tylko przejawia harmonię typową dla chińskiej kultury, ale także orientalne bogactwo technik zdobienia. Ponadto cheongsam podkreśla smukła sylwetkę kobiety, a noszona z butami na wysokich obcasach pomaga podwyższyć środek ciężkości, dzięki czemu uwidacznia elegancję i godność. Suknie cheongsam rozwinęły własny trend w modzie, a końca jego popularności nie widać.

Typowymi tradycyjnymi strojami dla mężczyzn w Chinach są długie koszule i mandaryńskie kurtki. Oba mają okrągły dekolt i wąskie rękawy. Mandaryńska kurtka to rodzaj typowo chińskiego stroju z guzikami z przodu.
Zazwyczaj rękawy przypominają kształtem kopyto konia. Natomiast przód długich koszul jest dość luźny, a guziki są umieszczone po prawej stronie. Istnieje także rodzaj stroju łączący długą koszulę z mandaryńską kurtką – składa się jedynie z dolnej części zapinanej na guziki. Długa koszula i mandaryńska kurtka sprawiają wrażenie wygody, swobody, a także powagi.

W 2001 roku podczas Forum APEC (Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku) prezydenci pozowali do zdjęć w chińskich strojach, co zapoczątkowało mode na ich noszenie. Współczesne stroje w chińskim stylu przeszły wiele zmian od czasu mandaryńskiej kurtki z dynastii Qing. Można wyróżnić cztery główne cechy. Po pierwsze stroje w chińskim stylu mają stójkę oraz guziki na środku kurtki. Po drugie, rękawa z kurtką nie łączy szew. Po trzecie, guziki mogą być przyszyte pionowo lub po skosie. I po czwarte: mają tradycyjne „supełkowe” zapięcie z plecionych guzików. Ponadto wykorzystywanym materiałem jest zazwyczaj jedwab.

W zależności od regionu i narodowości cechy strojów mogą ulegać zmianom. Przykładowo kaftanik jest tradycyjnym, obcisłym elementem stroju w środkowych Chinach i na północy Shaanxsi. Tradycyjny kaftanik przypomina przednią część podkoszulka ze sznureczkiem wiązanym na szyi oraz dwoma sznureczkami wiązanymi w talii. Chroni dziecko przed przeziębieniem. Noszenie kaftanika przez dziecko jest także symbolem jego niewinności. Na większości kaftaników haftuje się na wzór tygrysiej głowy oraz „pięć trucizn”, co symbolizuje życzenie rodziców, aby dziecko było zdrowe.

Za kolejny przykład służy lud Yi – wyróżniają się trzema rodzajami kobiecych nakryć głowy, w tym brokatową ozdobną dookoła głowy, chusty oraz haftowaną czapką. Zwłaszcza w regionie Honghe kobiece nakrycia głowy są wyjątkowo okazałe i barwne. Ceni się tam srebrne ornamenty, ukazujące bogactwo i piękno. Natomiast płaszcz można uznać za charakterystyczny strój wszystkich Yi. Wykonuje się go głównie z futra, wełny, konopi i słomy, a dominujące kolory to zielonkawy i niebieski.
