fbpx
Strona główna » Chińscy naukowcy pracują nad technologią LiFi, która ma zastąpić WiFi

Chińscy naukowcy pracują nad technologią LiFi, która ma zastąpić WiFi

przez Piotr Chodak

Chińscy naukowcy dokonali przełomu w badaniach nad nową technologią bezprzewodowej komunikacji LiFi, która może być dostępna już za 6 lat.

LiFi, co to jest?

Light Fidelity, znana jako LiFi, wykorzystuje światło widzialne z żarówek LED do przesyłania danych znacznie szybciej niż bezprzewodowe fale radiowe WiFi.

Podczas gdy większość obecnych badaczy wykorzystuje metale ziem rzadkich w celu dostarczenia światła dla LiFi do przesyłania danych, zespół chińskich naukowców stworzył alternatywę. F-CD, to nanomateriały z nanorurkami fluorescencyjnymi, które okazały się bezpieczniejsze i szybsze.

Wielu naukowców na całym świecie nadal pracuje nad tym rozwiązaniem. Nam, jako pierwszym udało się stworzyć je z wykorzystaniem opłacalnych surowców, takich jak na przykład mocznik. – powiedział Qu Songnan, naukowiec z Instytutu Optyki Changchun, chińska Akademia Nauk

W poprzednich badaniach punkty węglowe były ograniczone do emisji świateł takich jak niebieski i zielony. Nowy nanomateriał, który rozwinął zespół Qu, może wydzielać całe światło widoczne przez ludzkie oko, co jest przełomem w dziedzinie nanomateriałów z fluorescencyjnego węgla.

Super prędkość

Qu powiedział, że jest to znaczące dla rozwoju LiFi. Spodziewa się, że wejdzie na rynek w ciągu zaledwie sześciu lat.
Próba przeprowadzona w 2015 r. Przez rząd chiński wykazała, że ​​LiFi może osiągnąć prędkość 50 gigabajtów na sekundę, przy której można w ciągu zaledwie 0,3 sekundy pobrać film.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej