Strona główna » Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ma swoje święto

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ma swoje święto

przez Piotr Chodak

Chińskie Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ChALW, ang. PLA) to wojska lądowe, lotnictwo, marynarka, broń jądrowa, a nawet sił kosmiczne.

Chińska armia znajduje się w pierwszej trójce pod względem siły militarnej na świecie wraz z USA i Rosją. To najliczniejsza armia, licząca ponad 2 mln żołnierzy. Chiny przeznaczają na nią około 1,5 % PKB.

Jak co roku, 1 sierpnia ChALW obchodzi swoje święto

Armia chińska została utworzona 1 sierpnia 1927 r. jako Chińska Armia Czerwona, zbrojne ramię Komunistycznej Partii Chin. Od 1947 roku nosi nazwę Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza. Chińskie ideogramy 八一 (ba yi, osiem jeden), czyli „1 sierpnia”, oznaczające datę wybuchu powstania w Nanchangu. Do dziś są elementem flagi Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i wykorzystuje się ten element również na pojazdach jako znaki rozpoznawcze.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza
Flaga Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o ChALW z uwagi na konflikt na Morzu Południowochińskim. Analizuje się możliwości obrony i siły ognia najliczniejszej armii świata, z uwagi na ewentualny konflikt w tym rejonie pomiędzy USA i Chinami.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej