Strona główna » Chiński teatr cieni

Chiński teatr cieni

przez Piotr Chodak

Tradycyjna forma rozrywki wykorzystywana była również w celach religijnych czy instruktażowych. Chiński teatr cieni liczy sobie już tysiące lat, a wciąż można spotkać ten rodzaj sztuki w Państwie Środka.

Ten specyficzny rodzaj teatru lalek popularny był w Chinach przed epoką nowożytną. Chiński teatr cieni funkcjonował na równi z przestawieniami z marionetkami na sznurkach czy lalkach na rękawiczkach.

Co zrozumiałe, teatr cieni był wieczorną rozrywką. Wzbogaconą niejednokrotnie muzyką lub efektami dźwiękowymi. Nawet w biednych rejonach Chin, ludzie mogli poznawać historie postaci pojawiających się na oświetlonych przez lampy prześcieradłach.

Na królewskich dworach ten rodzaj sztuki również był obecny. Oczywiście na dużo wyższym poziomie. Rozbrzmiewała tam wyrafinowana muzyka, na tle której doświadczeni artyści odgrywali swoje role.

Ludzie, meble, pagody, ściany i rośliny pomagające rzucać cień tworzone były ze skóry lub tektury. Lampa oświetlała biały materiał od dołu. Co ciekawe, z uwagi na jakość światła i użytych materiałów, możliwy był do uzyskania kolor.

W ten sposób powstawały dramaty i komedie, a ludzie, którzy nie posiadali jeszcze płaskich telewizorów, mogli cieszyć się ogólnodostępną rozrywką.

Trochę historii

Mówi się, że Mongołowie, którzy podbili Chiny w XIII wieku, lubili oglądać cienie w swoich jurtach. Zabierali ze sobą sztukę, która stała się popularną rozrywką w dynastii Yuan.

Teatr cieni pojawił się w Paryżu i Marsylii, kiedy francuscy misjonarze wrócili z Chin w 1767 roku. Podobno w ten sposób ów teatr trafił do Europy. Przedstawienia początkowo znane były jako Ombres Chinoises, czyli Chińskie cienie.

Współczesny chiński teatr cieni

W dzisiejszych czasach wykonawcy wykorzystują tworzywa sztuczne, sterowane komputerowo oświetlenie oraz nowoczesną farbę i barwniki, aby uzyskać jasne i kolorowe cienie. Trudno jest tradycyjnym lalkarzom konkurować z nowoczesnymi technologiami.

Kilka teatrów w  Chinach, w których można podziwiać historię opowiadaną cieniem

  • China Puppet Theater (中国木偶剧院)
  • Shichahai Shadow Art Performance Hotel (什刹海皮影文化主题酒店)
  • The Shanghai Puppet Theater (上海木偶剧团)

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz