Strona główna » Co Chiny importują z Europy?

Co Chiny importują z Europy?

przez Piotr Chodak

Chiny to największy importer Europy. Na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone. Wśród krajów Unii Europejskiej największym eksporterem do Państwa Środka są Niemcy. Co Chiny importują z Europy?

Chiński import z Europy to aż 20% całego rynku. Ich wartość wynosi 375 miliardów euro (wartość za 2017 rok). Jednocześnie deficyt handlu pomiędzy naszym kontynentem, a Państwem Środka wciąż jest znaczny i w 2017 roku wyniósł 176 miliardów euro. Co Chiny importują z Europy i jakich szans powinni szukać przedsiębiorcy?

Co Europa eksportuje do Chin?

Aż 54% całego eksportu do Chin stanowią maszyny oraz pojazdy. Na drugim miejscu znajdują się inne wyroby przemysłowe. Jednak ich wartość jest już trzykrotnie mniejsza. W dalszej kolejności eksportowane są wyroby chemiczne, energia, surowce oraz jedzenie i napoje.

Pisząc bardziej konkretnie, Chiny importują z Europy samochody oraz pojazdy maszynowe, a także ich podzespoły. Kolejne zamówienia związane są z lotnictwem, lekami i sprzętem pomiarowym.

Biorąc powyższe, nie dziwi fakt, że w ramach wojny handlowej Donalda Trumpa, przedstawiciele Unii Europejskiej spotkali się w Chinach podczas kolejnego szczytu, aby porozmawiać o wspólnym handlu.

Niemcy eksportują do Chin najwięcej

Co ciekawe, najwięcej z Chin zamawia Holandia (83 057 mln euro), a nasz zachodni sąsiad (72 364 mln euro) znajduje się na drugim miejscu. Biorąc jednak pod uwagę eksport do Chin, liderem rankingu są już Niemcy (87 259 mln euro).

Jak wypada na tym tle Polska?

Warto zauważyć, że Polska kupując z Chin (16 322 mln euro) znalazła się na siódmym miejscu, z kolei jako eksporter, dopiero na czternastym (2 062 mln euro). Nasz deficyt w handlu wynosi 14 260 mln euro. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Import Chin z Polski wciąż rośnie pomimo drobnego tąpnięcia w 2016.

Wciąż jednak w ramach Unii Europejskiej dużym eksporterem jest Wielka Brytania. W czasach, kiedy Brexit staje się faktem, tort, którym będzie można się podzielić, na pewno się powiększy i tutaj należy szukać swojej szansy.


Źródło:

  1. http://swaid.stat.gov.pl
  2. http://ec.europa.eu/eurostat

 

Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

 

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz