Strona główna » Co przywieźć z Chin? Zobacz, co warto kupić w Chinach. Najpopularniejsze pamiątki z Chin.

Co przywieźć z Chin? Zobacz, co warto kupić w Chinach. Najpopularniejsze pamiątki z Chin.

przez Piotr Chodak

Zobacz, co warto kupić w Chinach. Przygotowałem dla Ciebie pamiątki z Chin warte zainteresowania. Teraz wystarczy się spakować i ruszyć w podróż życia.

Chiny to coraz popularniejsze miejsce wyjazdów turystycznych. Bardzo często taka podróż traktowana jest jako wyprawa życia. Co w takim razie warto kupić w Chinach, aby pamięć o tym kraju pozostała na wiele lat?

1. Herbata

herbata

Na pierwszym miejscu musiała znaleźć się herbata. Choć mamy czarną, czerwoną, biała, to jednak zielona jest tym, co z pewnością powinno znaleźć się w naszym bagażu powrotnym. Choć kawa zyskuje w Chinach na popularności, to herbata właśnie króluje w tym kraju. Związany jest z nią cały rytuał parzenia, aby wydobyć z niej odpowiedni aromat oraz właściwości.
W Chinach bez problemu kupisz również wszelkie niezbędne akcesoria, która pozwolą ci w odpowiedni sposób podawać herbatę. Dzbanki, kubeczki, miseczki i wiele więcej. W sklepach znajdziesz również herbaty z aromatem kwiatowym.

2. Biżuteria

biżuteria

Biżuteria to idealna pamiątka, ale i prezent dla kogoś z rodziny. Z Chin warto przywieźć perły lub ozdoby wykonane z jadeitu. Oczywiście warto upewnić się, czy produkt, który nam sprzedają, jest odpowiedniej jakości. Jak to zrobić? Najbezpieczniej kupować w większych sklepach lub podpytać przewodnika. Małe stragany przy popularnych szlakach turystycznych nie zawsze są dobrym rozwiązaniem.
W Chinach możesz kupić standardowe ozdoby, bądź te, inspirowane motywem religijnym.

3. Wycinanki

wycinanki

Niezwykle skomplikowane w swoim wykonaniu jianzhi, bo tak nazywa się chińskie wycinanki, to bardzo dobra pamiątka. Takie wyjątkowe prace najczęściej powstają w Chinach w ramach świąt i specjalnych okazji.

4. Wachlarze

wachlarze

Wachlarze bardzo często spotkać można w miejscach turystycznych. Zdobione tradycyjnymi, chińskimi malowidłami lub kaligrafią to najpopularniejsze wersje tej oryginalnej pamiątki. Z uwagi na cenę dostępne są wachlarze ręcznie tworzone, oraz te z seryjnej produkcji.
Nie mniej jednak pamiątka taka z malowidłem przedstawiającym chińską scenerię dobrze wyeksponowana w domu, będzie się doskonale prezentować, nawet w europejskim mieszkaniu.

5. Pałeczki

pałeczki

O tym jak popularne są pałeczki w Chinach, chyba wie każdy. Służą nie tylko do jedzenia, ale i przygotowywania potraw. W tej drugiej wersji służą jako narzędzie do mieszania. W Chinach zużywa się ich ponad 45 miliardów dziennie.
Kupić je możesz niemal wszędzie. Dostępne są w wielu wariantach. Drewniane, bambusowe, gładkie lub zdobione. Z małymi wyjątkami jest to niedroga pamiątka, którą zawsze warto przywieźć ze sobą.
Może choćby po to, aby nauczyć się nimi jeść i zapomnieć o widelcu.

6. Kaligrafia

kaligrafia

Chińska kaligrafia to prawdziwa sztuka i nieodzowny element chińskiej kultury. Może widziałeś, jak artyści tworzyli dzieła pędzlem z wodą na chodniku. To dopiero ulotne piękno.
Kaligrafię na płótnie możesz zawiesić w domu na ścianie, aby wprowadziła nieco orientu. Bardzo często kupić można u artysty dzieło stworzone specjalnie dla ciebie, np. twoje imię.

7. Jedwab

jedwab

Jeżeli Chiny, to musi się pojawić w tym zestawieniu jedwab. Jako pamiątkę warto kupić poduszki lub choćby chustę z jedwabiu. Oczywiście możesz zaszaleć i kupić suknię lub pościel.
Ten delikatny w dotyku materiał dostępny jest w nieskończonej ilości barw i zdobień. Kiedyś był to produkt, którego za wyjawienie tajemnicy produkcji groziła kara śmierci. To wyjątkowy materiał, który z pewnością okaże się idealną pamiątką z Chin.

8. Maski

maski

Chińska opera nierozerwalnie związana jest z maskami. Określają one rolę postaci w sztuce. W domu zwiesić je możesz na ścianie, lub ustawić na półce.

9. Amulety szczęścia

amulet szczęścia

Skomplikowane węzły z czerwonego sznurka, przynoszą szczęście. Kupisz je w formie breloczków lub jako większe ozdoby na ścianę. Bardzo często wzbogacone są o monetę z wyciętym kwadratowym otworem, aby wzmocnić ich moc. Jeżeli jednak jesteś sceptyczny co do ich wpływu na twój los, to wciąż jednak nadają się na prezent, pamiątkę z podróży.

10. Przyprawy

przyprawy

Przyprawy kuchni chińskiej mogą urozmaicić smak domowych potraw lub pomogą w stworzeniu dań z chińskiej kuchni już w Polsce. Z pewnością pieprz syczuański wzbogaci smak kurczaka czy kaczki i zaskoczy twoich gości. Kupowanie przypraw do zawsze uczta dla zmysłów.

Wciąż jednak jest jeszcze wiele innych rzeczy, które warto kupić w Chinach. Daj znać, co ty przywiozłeś dla siebie lub bliskich ci osób.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz