Strona główna » Czy Europa Środkowo-Wschodnia jest gotowa na Chiny?

Czy Europa Środkowo-Wschodnia jest gotowa na Chiny?

przez Piotr Chodak

Pas i Szlak w praktyce

Warto zadać sobie takie pytanie, kiedy spojrzy się na wartość wzajemnych inwestycji. Nie chodzi tutaj o proporcje a sam ich poziom, który zdecydowanie mógłby być wyższy.

Europa Środkowo-Wschodnia prowadzi współpracę z Chinami w ramach formatu 16+1. To pomysł połączenia interesów regionu z planami Chin na Nowy Jedwabny Szlak. Dla przypomnienia 16 krajów to Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania oraz Macedonia.

Najbliższe spotkanie, podczas którego Chiny reprezentować będzie premier Li Keqiang odbędzie się w Rydze. To właśnie Łotwa w tym roku gości wszystkich przedstawicieli 16+1.

Jak w ramach tej współpracy wypada Polska?

Polska to kraj, który pojawia się jako naturalny lider w tej części Europy. Lider z uwagi na poziom gospodarki czy choćby liczbę ludności. Nasz kraj posiada również strategiczne położenie, które otwiera drogę Chinom na Zachód do takich krajów jak Niemcy, Francja i Hiszpania. To również dobre miejsce tranzytowe w kierunku Północny.

Polska powinna podjąć zdecydowane kroki, aby przewodzić w regionie w ramach szesnastki. Mówię tutaj o roli inicjatora, organizatora spotkań, wymiany doświadczeń oraz budowania celowanych projektów, których skala pozwoliłaby wpłynąć na wzrost inwestycji Chin w regionie, a co za tym idzie, realizację projektu Pas i Szlak.
Bardzo dobrze, że Polska jest członkiem-założycielem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). To oczywiście podstawa, którą należy dobrze spożytkować.

Relacje między Polską a Chinami wciąż się poprawiają. Warto przypomnieć ostatnią wymianę wizyt prezydentów obu państw Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga.

Polska w kontaktach z Chinami nigdy nie będzie równym partnerem. To naturalne i należy szukać innych rozwiązań. Właśnie format 16+1 pozwala na tą wartość dodaną.
Każdy z krajów szesnastki nie zyska dużo, jeżeli myśleć będzie jedynie o sobie. Aktywna współpraca w regionie i wspólna realizacja projektów pozwoli zyskać znacznie więcej, a i Chiny dużo chętniej będą inwestować w tej części Europy. Tylko dalekosiężna strategia i jej skrupulatna realizacja pozwoli osiągnąć zadowalające rezultaty. Spotkanie w Rydze to kolejna okazja do pracy na rzecz inicjatywy Pas i Szlak.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz