Strona główna » Dlaczego Chiny są Państwem Środka?

Dlaczego Chiny są Państwem Środka?

przez An Anna Kang

To jedno z najpopularniejszych pytań w internecie. Dlaczego Chiny są Państwem Środka? Aby na nie odpowiedzieć, muszę cofnąć się do bardzo dawnych czasów.

Nazwa Chiny, którą wszyscy się posługujemy, wywodzi się od dynastii Qin, która zapoczątkowała cesarstwo ok. 200 lat p.n.e.  Jednak dlaczego Chiny są Państwem Środka?

Dlaczego Chiny są Państwem Środka?

Zanim jeszcze nastał czas wielkich odkryć geograficzych, Chińczycy myśleli, że znajdują się w samym środku, pomiędzy czterema morzami. Coś, jak dzisiejsi wyznawcy płaskiej Ziemi.

Na starożytnym artefakcie z XI w p.n.e. znajdują się dwa znaki oznaczające Państwo Środka.

hezun_zhongguo

Matteo Ricci, włoski misjonarz, posiadał mapę, na której Chiny również były w środku. Zresztą do dziś w Chinach takie mapy są popularne.

ricci-map

Państwo Środka to tak naprawdę 中国, czyli Zhōng guó w języku mandaryńskim (główny język w Chinach). Pierwszy znak oznacza centrum, a drugi kraj otoczony granicami.

chiny

Słowo to pochodzi z prowincji Henan, kiedy podczas panowwnia dynastii Zhou, obszar ten został tak nazwany.

Lubisz to, co robię dla Ciebie codziennie?
Zawsze możesz mnie wesprzeć ❤️ klikając w link https://buycoffee.to/piotrchodak

Środek, jako coś najważniejszego

Chińczycy widzieli świat jako następujące po sobie koła, w środku których znajdowały się Chiny. Przede wszystkim ich Cesarz. Pan wszystkiego, co znajdowało się pod niebem.

Inna nazwa przypisywana Chinom to 中华 (zhōng huá). Termin ten został wymieniony po raz pierwszy w 1894 roku przez Sun Yat-sen na Hawajach. A obecnie 中华人民共和国 (Zhōng huá rén mín gòng hé guó) jest oficjalną nazwą Chińskiej Republiki Ludowej.

Najczęściej zadawane pytania

Jak postrzeganie Chin jako Państwa Środka wpłynęło na rozwój chińskiej kultury i filozofii przez wieki?

Postrzeganie Chin jako Państwa Środka wpłynęło na rozwój chińskiej kultury i filozofii, promując ideę centralności i harmonii, która kształtowała relacje społeczne, polityczne i z naturą.

Czy obecne stosunki międzynarodowe i globalizacja wpłynęły na to, jak Chińczycy postrzegają swoje miejsce w świecie dzisiaj?

Współczesne stosunki międzynarodowe i globalizacja wpłynęły na zmianę w postrzeganiu przez Chińczyków ich miejsca w świecie, skłaniając ku bardziej globalnemu i współzależnemu ujęciu.

W jaki sposób nazwa „Państwo Środka” jest używana i rozumiana w chińskim społeczeństwie współcześnie?

W chińskim społeczeństwie współcześnie nazwa „Państwo Środka” nadal odgrywa rolę w kształtowaniu narodowej tożsamości, choć jej interpretacja ewoluuje wraz z globalnymi trendami i wewnętrznymi przemianami.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz