Strona główna » Dlaczego Chiny są Państwem Środka?

Dlaczego Chiny są Państwem Środka?

przez An Anna Kang

To jedno z najpopularniejszych pytań w internecie. Dlaczego Chiny są Państwem Środka? Aby na nie odpowiedzieć, muszę cofnąć się do bardzo dawnych czasów.

Nazwa Chiny, którą wszyscy się posługujemy, wywodzi się od dynastii Qin, która zapoczątkowała cesarstwo ok. 200 lat p.n.e.  Jednak dlaczego Chiny są Państwem Środka?

Dlaczego Chiny są Państwem Środka?

Zanim jeszcze nastał czas wielkich odkryć geograficzych, Chińczycy myśleli, że znajdują się w samym środku, pomiędzy czterema morzami. Coś, jak dzisiejsi wyznawcy płaskiej Ziemi.

Na starożytnym artefakcie z XI w p.n.e. znajdują się dwa znaki oznaczające Państwo Środka.

hezun_zhongguo

Matteo Ricci, włoski misjonarz, posiadał mapę, na której Chiny również były w środku. Zresztą do dziś w Chinach takie mapy są popularne.

ricci-map

Państwo Środka to tak naprawdę 中国, czyli Zhōng guó w języku mandaryńskim (główny język w Chinach). Pierwszy znak oznacza centrum, a drugi kraj otoczony granicami.

chiny

Słowo to pochodzi z prowincji Henan, kiedy podczas panowwnia dynastii Zhou, obszar ten został tak nazwany.

Środek, jako coś najważniejszego

Chińczycy widzieli świat jako następujące po sobie koła, w środku których znajdowały się Chiny. Przede wszystkim ich Cesarz. Pan wszystkiego co znajdowało się pod niebem.

Inna nazwa przypisywana Chinom to 中华 (zhōng huá). Termin ten został wymieniony po raz pierwszy w 1894 roku przez Sun Yat-sen na Hawajach. A obecnie 中华人民共和国 (Zhōng huá rén mín gòng hé guó) jest oficjalną nazwą Chińskiej Republiki Ludowej.


 

Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz