Strona główna » Smok jako symbol. Dwie głowy smoka.

Smok jako symbol. Dwie głowy smoka.

przez Piotr Chodak

Smok to symbol. Istota występująca w kulturze wielu krajów (jak nie wszystkich) na świecie. Jednak jego wyobrażenie bywa różne. Doskonałym przykładem może być Polska i Chiny. Kraje te zupełnie inaczej postrzegają i opisują smoka w swojej kulturze.

Tak właśnie powstało zwierze o dwóch głowach. Smok w Polsce to symbol niezbyt przyjazny, z kolei w Chinach, wręcz odwrotnie.

Pierwsza głowa – Polska

Zgodnie z pierwowzorami smoki mają zwykle wygląd wielkiej jaszczurki czy dinozaura, posiadają skrzydła, nierzadko maja kilka głów i potrafią zionąć ogniem. Przypisywane są im złe przymioty takie jak choroba lub wojna. Również w tradycji chrześcijańskiej smok pojawia się jako symbol szatana. To właśnie smok został pokonany przez Św. Jerzego.

Smok-Nowe-Ateny-pierwsza-polska-encyklopedia-powszechna

Nie można pominąć oczywiście naszych dwóch najbardziej znanych smoków. Smok Wawelski oraz warszawski Bazyliszek. Kto o nich nie słyszał? Pierwszy został pokonany nie w walce z dzielnym rycerzem, który odbił zamek z pod jego panowania – takie historie pojawiają się w legendach zachodnich krajów. U nas padł ofiarą podstępu niepozornego chłopaka, który pokonał go siłą swojego umysłu. Pisząc konkretniej to nafaszerował go owcami pełnymi siarki, przez co padł z przepicia nie mogąc pokonać pragnienia wody.

Smok-wawelski

Warszawski Bazyliszek również różnił się od zachodnich sąsiadów. Jego zabójczą umiejętnością był wzrok. Zabijał spojrzeniem broniąc swojego skarbca. Tutaj znów pokonał go nie waleczny i silny rycerz, a młody czeladnik, który wykorzystał zwierciadło, przez co Bazyliszek spojrzał w swoje oczy.
Jak widać, smok w polskiej kulturze to zło, z którym należy walczyć. Zło, które zagraża bezpieczeństwu lub skrywa wielki skarb.

Druga głowa – Chiny

Longi, czyli smoki azjatyckie wywodzą się z Chin, a początek legendzie dały im prawdopodobnie kości dinozaurów. To właśnie na pustyni Gobi można znaleźć sporą ilość skamieniałych kości tych stworzeń. W przeciwieństwie do europejskiego smoka, smok chiński jest istotą sprzyjającą ludziom, i – jako taki – symbolizował przez wieki władzę cesarską, np. smoczy tron oznaczał tron cesarza Chin. Ludność chińska wierzyła, że pierwszymi cesarzami ich kraju były właśnie smoki. Smoki nieustannie obdarzane są szacunkiem w Chinach. Nie można również zapomnieć, że smok to również jedno z 12 zwierząt chińskiego zodiaku.

Flaga-chi+äska-ze-smokiem-z-czas+-w-dynastii-Qing.

W chińskiej kulturze wciąż kultywowany jest tradycyjny taniec smoka. Ma on miejsce w ramach obchodów Chińskiego Nowego Roku. Wizerunki smoków mają za zadanie strzec przed złem, a zwinne ruchy tancerzy ożywiają te stworzenia tworząc wspaniałe widowisko.

Metal_dragon_half_frontal_view

Oczywiście o smokach w kulturze można pisać przez wiele stron. Starałem się przedstawić niezbędne minimum, aby pokazać jak różnie rozumiany jest ten stwór. Warto zdawać sobie sprawę ze zwyczajów i kultury danego kraju aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz