Smok to symbol. Istota występująca w kulturze wielu krajów (jak nie wszystkich) na świecie. Jednak jego wyobrażenie bywa różne. Doskonałym przykładem może być Polska i Chiny. Kraje te zupełnie inaczej postrzegają i opisują smoka w swojej kulturze.
Tak właśnie powstało zwierze o dwóch głowach. Smok w Polsce to symbol niezbyt przyjazny, z kolei w Chinach, wręcz odwrotnie.
Pierwsza głowa – Polska
Zgodnie z pierwowzorami smoki mają zwykle wygląd wielkiej jaszczurki czy dinozaura, posiadają skrzydła, nierzadko maja kilka głów i potrafią zionąć ogniem. Przypisywane są im złe przymioty takie jak choroba lub wojna. Również w tradycji chrześcijańskiej smok pojawia się jako symbol szatana. To właśnie smok został pokonany przez Św. Jerzego.

Nie można pominąć oczywiście naszych dwóch najbardziej znanych smoków. Smok Wawelski oraz warszawski Bazyliszek. Kto o nich nie słyszał? Pierwszy został pokonany nie w walce z dzielnym rycerzem, który odbił zamek z pod jego panowania – takie historie pojawiają się w legendach zachodnich krajów. U nas padł ofiarą podstępu niepozornego chłopaka, który pokonał go siłą swojego umysłu. Pisząc konkretniej to nafaszerował go owcami pełnymi siarki, przez co padł z przepicia nie mogąc pokonać pragnienia wody.

Warszawski Bazyliszek również różnił się od zachodnich sąsiadów. Jego zabójczą umiejętnością był wzrok. Zabijał spojrzeniem broniąc swojego skarbca. Tutaj znów pokonał go nie waleczny i silny rycerz, a młody czeladnik, który wykorzystał zwierciadło, przez co Bazyliszek spojrzał w swoje oczy.
Jak widać, smok w polskiej kulturze to zło, z którym należy walczyć. Zło, które zagraża bezpieczeństwu lub skrywa wielki skarb.
Druga głowa – Chiny
Longi, czyli smoki azjatyckie wywodzą się z Chin, a początek legendzie dały im prawdopodobnie kości dinozaurów. To właśnie na pustyni Gobi można znaleźć sporą ilość skamieniałych kości tych stworzeń. W przeciwieństwie do europejskiego smoka, smok chiński jest istotą sprzyjającą ludziom, i – jako taki – symbolizował przez wieki władzę cesarską, np. smoczy tron oznaczał tron cesarza Chin. Ludność chińska wierzyła, że pierwszymi cesarzami ich kraju były właśnie smoki. Smoki nieustannie obdarzane są szacunkiem w Chinach. Nie można również zapomnieć, że smok to również jedno z 12 zwierząt chińskiego zodiaku.

W chińskiej kulturze wciąż kultywowany jest tradycyjny taniec smoka. Ma on miejsce w ramach obchodów Chińskiego Nowego Roku. Wizerunki smoków mają za zadanie strzec przed złem, a zwinne ruchy tancerzy ożywiają te stworzenia tworząc wspaniałe widowisko.

Oczywiście o smokach w kulturze można pisać przez wiele stron. Starałem się przedstawić niezbędne minimum, aby pokazać jak różnie rozumiany jest ten stwór. Warto zdawać sobie sprawę ze zwyczajów i kultury danego kraju aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.