Strona główna » Dzień nauczyciela w Chinach

Dzień nauczyciela w Chinach

przez Piotr Chodak

Dzień nauczyciela w Chinach obchodzony jest 10 września. Już w dawnych latach nauczycieli doceniano za ich pracę. Byli szanowani w społeczeństwie i postrzegani jako mentorzy.

Podczas rewolucji kulturalnej nauczyciele stali się obiektem ataków, jednak 21 stycznia 1985 roku zawód ten otrzymał święto narodowe. Miało to podnieść prestiż zawodowy. Od tego czasu, dzień nauczyciela obchodzi się 10 września. Co roku w Chinach odbywają się z tego powodu różne uroczystości.

Tego dnia Chińczycy organizują spotkania i wydarzenia festiwalowe. Odbywają się ceremonie wręczenia nagród. Uczniowie wręczają nauczycielom kwiaty i prezenty. Tysiące uczniów dziękuje w ten sposób za ich ważną pracę.

Ponieważ system szkolny w Chinach opiera się na modelu zachodnim, wiele starych tradycji ku czci nauczycieli nie zostało dziś zachowanych. Na przykład w czasach starożytnych uczniowie jako znak szacunku dla nauczycieli myli im nogi. W ten sposób pokazali swoją pokorę i gotowość poddania się nauczycielom czy posłuszeństwa.

Jeżeli jesteście ciekawi, jak wygląda szkołą w Chinach, to zobaczcie poniższy film

Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać