Strona główna » Jak wygląda flaga Chin – zaskakująca historia i jej znaczenie

Jak wygląda flaga Chin – zaskakująca historia i jej znaczenie

przez An Anna Kang

Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda flaga Chin, to ten wpis jest dla Ciebie. Poznaj jej zaskakującą historię i znaczenie.

Podczas oficjalnej proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej 1 października 1949 roku, flaga Chin po raz pierwszy zawieszono na Bramie Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Od tego momentu każdy miał dowiedzieć się, jak wygląda flaga Chin.

Zanim powstała znana nam wersja

Poprzednią flagą Chin była flaga żółtego smoka. Używała jej dynastia Qing  — ostatnią dynastię imperialną w historii Chin. Flaga przyjęta w 1862 roku była trójkątna, ale dynastia przyjęła prostokątną wersję flagi smoka w 1889.

W kolejnych latach, gdy w miejscu upadłej dynastii proklamowano Republikę Chińską, oficjalną flagę również zmieniono. W pierwszym okresie obowiązywała wersja pięciokolorowa, aż 17 grudnia 1928 roku zastąpiła ją wersja, która wykorzystywana jest do dziś. Po zwycięstwie wojsk Mao Zedonga, Kuomintang zmuszony był uciec na Tajwan i to właśnie na tej wyspie do dzisiejszych czasów funkcjonuje ta flaga.

Oficjalna flaga Chin ma ciekawą historię

1 października jest narodowym świętem Chin. Wszystko zaczęło się od przemówienia przewodniczącego Mao Zedonga. To właśnie wtedy została zaprezentowana oficjalna wersja chińskiej flagi, godło oraz hymn nowego państwa.

Mao Zedong - proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej 1 października 1949 roku
Mao Zedong – proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej 1 października 1949 roku

Flaga Chin z pięcioma gwiazdami

Chińczycy ten kawałek czerwonego materiału nazywają 五星红旗 (wǔxīng hóngqí), co oznacza „czerwona flaga z pięcioma gwiazdami”.

Uroczysty wybór narodowej flagi miał miejsce w czerwcu 1949 roku. Opracowano projekt flagi, godła i hymnu. Przez miesiąc grupy naradzały się w różnych kręgach, przedstawiając swe projekty. Wybór nastąpił po okazaniu komitetowi decyzyjnemu co najmniej 4912 projektów flag i 1120 projektów godła państwowego.

Wreszcie, projekt Zeng Liansonga z Szanghaju został wybrany jako oficjalny. Od tej daty, projekt uznawany jest za narodową flagę przez kolejne dekrety konstytucji kraju (1954, 1975, 1978 i 1982).

Zeng Liansong z projektem flagi Chińskiej Republiki Ludowej

Pierwotnie flaga Chińskiej Republiki Ludowej miała w miejscu największej gwiazdy sierp i młot, ale ostatecznie zdecydowano się na projekt, który obowiązuje do dziś. Sam autor zmarł w 1999 roku w wieku 81 lat. 

Chińska flaga
Flaga Chin

W projekty chińskiej flagi narodowej była również zaangażowana kobieta. Lin Huiyin (1904-1955), architekt, wykładowczyni, poetka i literatka. Była żoną wielkiego architekta Liang Sicheng.

Lin Huiyin (1904-1955)
Lin Huiyin (1904-1955)

Flaga Chińskiej Republiki Ludowej jest czerwona. Jej prostokątny format to 3:2. Na czerwonym tle, w lewym rogu znajduje się duża żółta gwiazda, a po jej prawej stronie 4 mniejsze żółte gwiazdy, tworzące półkole.

Pięć gwiazd symbolizuje jedność całego narodu. Wszystkie mają 5 ramion. Czerwony kolor symbolizuje rewolucję, a żółty jest promieniem oświetlającym całe terytorium Chin.

konstrukcja-flagi

W Chinach czerwony kolor jest również symbolem dobrobytu i szczęścia

Czerwony kolor ma bardzo pozytywny wydźwięk. Czerwone są lampiony, koperty, dekoracje podczas obchodzonych ważnych świąt. Czerwone są też suknie ślubne. Dawniej żółty był wyłącznie kolorem cesarskim. Tylko cesarz mógł nosić ten kolor. Istniała sroga kara za przekroczenie tej reguły! Więcej o kolorach przeczytacie tutaj.

W kulturze chińskiej cyfra „5” jest symbolem przepychu, wystawności.

Największa z 5 gwiazd przedstawia KPCh, cztery mniejsze gwiazdy reprezentują chiński naród zjednoczony wokół jednej partii.

Interpretacje wskazują, że każda z czterech gwiazd symbolizuje klasę społeczeństwa chińskiego:

  • Klasę robotniczą (工 gōng)
  • Klasę chłopską (农 nóng)
  • Kupców (商 shāng )
  • Uczonych (学 xué)

Flaga Chin jest emblematem silnej tożsamości chińczyków. Jej kolory wtapiają się w chińską tradycję.

Poza oficjalną flagą Chińskiej Republiki Ludowej istnieje również 6 dedykowanych Amii Ludowo-Wyzwoleńczej. Poza główną żółtą gwiazdą znajdują się na niej dwa znaki 八一. Do dosłownie osiem jeden, co ma zawiązywać do 1 sierpnia 1927 roku. To data utworzenia Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA). Każdy rodzaj sił zbrojnych ma swoją wersję.

Narodowy hymn łączy 56 chińskich narodów. Posłuchacie go i poznacie przetłumaczone słowa w poniższym filmie.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz