fbpx
Strona główna » Jak wygląda flaga Chin – jej historia i znaczenie

Jak wygląda flaga Chin – jej historia i znaczenie

przez An Anna Kang

Jeżeli zastanawiasz się jak wygląda flaga Chin, to ten wpis jest dla Ciebie. Poznaj jej historię i znaczenie.

Podczas oficjalnej proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej 1 października 1949 roku, flaga Chin po raz pierwszy została zawieszona na Bramie Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Od tego momentu każdy miał dowiedzieć się jak wygląda flaga Chin.

Flaga chińska ma ciekawą historię

1 października jest narodowym świętem Chin. Wszystko zaczęło się od przemówienia przewodniczącego Mao Zedonga. To właśnie wtedy została zaprezentowana oficjalna wersja chińskiej flagi, godło oraz hymn nowego państwa.

Mao Zedong - proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej 1 października 1949 roku
Mao Zedong – proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej 1 października 1949 roku

Flaga Chin z pięcioma gwiazdami

Chińczycy ten kawałek czerwonego materiału nazywają 五星红旗 (wǔxīng hóngqí), co oznacza „czerwona flaga z pięcioma gwiazdami”.

Uroczysty wybór narodowej flagi miał miejsce w czerwcu 1949 roku. Opracowano projekt flagi, godła i hymnu. Przez miesiąc grupy naradzały się w różnych kręgach przedstawiając swe projekty. Wybór nastąpił po okazaniu komitetowi decyzyjnemu co najmniej 4912 projektów flag i 1120 projektów godła państwowego.

Wreszcie, projekt Weng Liansong z Szanghaju został wybrany. Od tej daty, projekt uznawany jest za narodową flagę przez kolejne dekrety konstytucji kraju (1954, 1975, 1978 i 1982).

Chińska flaga
Flaga Chin

W projekty chińskiej flagi narodowej była również zaangażowana kobieta. Lin Huiyin (1904-1955), architekt, wykładowczyni, poetka i literatka. Była żoną wielkiego architekta Liang Sicheng.

Lin Huiyin (1904-1955)
Lin Huiyin (1904-1955)

Flaga Chińskiej Republiki Ludowej jest czerwona. Jej prostokątny format to 3:2. Na czerwonym tle, w lewym rogu znajduje się duża żółta gwiazda, a po jej prawej stronie 4 mniejsze żółte gwiazdy, tworzące półkole.

Pięć gwiazd symbolizuje jedność całego narodu. Wszystkie mają 5 ramion. Czerwony kolor symbolizuje rewolucję, a żółty jest promieniem oświetlającym całe terytorium Chin.

konstrukcja-flagi

W Chinach czerwony kolor jest również symbolem dobrobytu i szczęścia

Czerwony kolor ma bardzo pozytywny wydźwięk. Czerwone są lampiony, koperty, dekoracje podczas obchodzonych ważnych świąt. Czerwone są też suknie ślubne. Dawniej żółty był wyłącznie kolorem cesarskim. Tylko cesarz mógł nosić ten kolor. Istniała sroga kara za przekroczenie tej reguły! Więcej o kolorach przeczytacie tutaj.

W kulturze chińskiej cyfra „5” jest symbolem przepychu, wystawności.

Największa z 5 gwiazd przedstawia KPCh, cztery mniejsze gwiazdy reprezentują chiński naród zjednoczony wokół jednej partii.

Interpretacje wskazują, że każda z czterech gwiazd symbolizuje klasę społeczeństwa chińskiego:

  • Klasę robotniczą (工 gōng)
  • Klasę chłopską (农 nóng)
  • Kupców (商 shāng )
  • Uczonych (学 xué)

Flaga Chin jest emblematem silnej tożsamości chińczyków. Jej kolory wtapiają się w chińską tradycję.

A narodowy hymn łączy 56 chińskich narodów:

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej