Strona główna » Gaokao – najważniejszy i najbardziej stresujący egzamin

Gaokao – najważniejszy i najbardziej stresujący egzamin

przez Piotr Chodak

Najważniejszy egzamin dla milionów chińskich licealistów. Gaokao, bo tak nazywa się ten egzamin, to swego rodzaju przepustka do lepszego życia. Zdanie najbardziej stresującego testu pozwala kontynuować naukę na wyższych uczelniach. Tak, można to porównać z zasady do naszej matury, jednak jest to mocne uproszczenie.

Stres z uwagi na ew. niepowodzenie jest ogromny. Zdarza się, że z powodu przeciążenia dochodzi do tragedii i młodzi ludzie popełniają samobójstwa. Tak mocne nastawienie na sukces w szkole, który może przełożyć się, na sukces zawodowy charakteryzuje Daleki Wschód. Podobne sytuacje powtarzają się np. w Korei Południowej.

Rodzice w Chinach wynajmują pokoje hotelowe w pobliżu, aby dzieci mogły wyspane rozpocząć egzamin. W okolicy zamiera ruch, tylko po to, aby nie rozpraszać zdających.

Młodzi, zdający gaokao
Młodzi, zdający gaokao

Zasady egzaminu są bardzo restrykcyjne, a za ściąganie traci się szansę na ponowne przystąpienie do egzaminu. Informacja o tym fakcie dostępna jest publicznie. Tak, przyszły pracodawca może sprawdzić, czy kandydat na nowego pracownika jest uczciwy. Mimo wszystko część osób podejmuje to ryzyko, ponieważ bez zdanego egzaminu nie mogą liczyć na lepszą przyszłość.

Egzamin odbywa się w Chinach w tym samym momencie, jednak pytania różnią się w zależności od prowincji. Wyniki można poznać telefonicznie już po około 2 tygodniach. Następnie, jeżeli wynik jest pozytywny, można wybrać sobie uczelnię, na której chciałoby się studiować. Tutaj sytuacja wygląda podobnie do tej w Polsce. Każda uczelnia ustanawia swój próg, od którego przyjmuje nowych studentów.

gaokao3

Wyobraźcie sobie 12 lat ciężkiej nauki, która podsumowana jest dwudniowym egzaminem, od którego zależy Twoja przyszłość.

Trzymam kciuki za zdających!


foto: Xinhuanet

Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

3 komentarze

Kamil- angielskawymowa.pl 7 czerwca 2016 - 13:58

To ktoś jeszcze na to patrzy? Jedna z największych instytucji finansowych w USA (nie pamiętam która) nie patrzy na to kto jakie ukończył studia i nawet nie można chyba wpisywac studiów do CV. Stiwerdzili, ze studia nie dozwierciedlają poziomu.

CHINY to LUBIE 7 czerwca 2016 - 14:25

Tak, słyszałem o tym. Mimo wszystko studia wciąż są istotne. Przykładem może być choćby medycyna.

Kamil- angielskawymowa.pl 7 czerwca 2016 - 14:27

No tak, tam to tak.

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej