Strona główna » Historia jedwabiu w Chinach

Historia jedwabiu w Chinach

przez Piotr Chodak

Historia jedwabiu nieodzownie wiąże się z Chinami. Oczywiście jak to zawsze bywa, jest również legenda, która tłumaczy jak to się wszystko zaczęło.

Legenda

Mawia się, że jedwab udało się odkryć przypadkiem w ogrodzie cesarza Huang Di, żyjącego w latach 2698 – 2598 p.n.e. Sytuacja podobna do legendy z powstaniem pierwszego naparu zielonej herbaty. Żona cesarza Xi Lingshi sprawdzając jaki owad niszczy drzewa morwowe odkryła larwy, które przędą białe kokony. Jeden z nich wpadł do wrzątku. W ten sposób powstała delikatna nić, którą cesarzowa zawinęła na szpulę.

Jedwab w Chinach
Jedwab w Chinach

Fakty

Jest oczywiście również garść informacji opartych na faktach. Otóż dotychczasowe znaleziska archeologiczne dowodzą, że jedwab produkowany był w Chinach już 3600 lat p. n. e. Znaleziska takie jak narzędzia do wyplatania, czy jedwabna gaza odnajdywane były w prowincji Zhejiang.

Jedwabny Szlak

Jedwabny szlak był doskonałym sposobem na handel z Europą i Bliskim Wschodem. Chińczycy dobrze znali wartość tajemnicy wytwórstwa tego delikatnego materiału, dlatego też każda zdrada karana była śmiercią. Przez około 2000 lat jedynie Państwo Środka potrafiło wyrabiać jedwab.

Jedwabny Szlak
Jedwabny Szlak

Ostatecznie jednak z Chin jedwabnictwo trafiło do Persji i Japonii. Z Sycylii natomiast rozprzestrzeniło się na Hiszpanię i resztę Włoch. W XIII wieku pojawiło się we Francji, a od XVII wieku rozpowszechniło się w całej Europie. Aktualnie Europa sprowadza część surówki jedwabnej z Chin.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej