fbpx
Strona główna » I WOJNA OPIUMOWA – przyczyny, przebieg i konsekwencje

I WOJNA OPIUMOWA – przyczyny, przebieg i konsekwencje

przez Piotr Chodak

I Wojna Opiumowa. Mam przyjemność publikować pracę na ten właśnie tema. Dzięki Aleksandrze Gergelewicz praca będzie dostępna na naszym blogu cały czas, aby osoby zainteresowane tematem mogły poszerzyć swoją wiedzę.

I Wojna Opiumowa to bardzo ważne okres historii Chin. Jestem szczęśliwi mogąc opublikować efekt wielomiesięcznej pracy Pani Aleksandry Gergelewicz , która opisuje tak znamienne wydarzenia dla dalszych losów Chin.

Poniżej kilka słów od autorki samej pracy:

W dzisiejszych czasach Chiny są jednym z głównych ‘graczy’ na arenie międzynarodowej. Są potęgą gospodarczą, ponadto wierzę, że aspirują jeszcze dalej.. by koniec końców stać się mocarstwem nr 1. Temat relacji Chiny-Zachód jest bardzo powszechny, ale mało kto sięga wstecz – i patrzy jak to wyglądało jeszcze 100-200 lat temu i jak owe mocarstwo było kiedyś przez “nas” traktowane. Dlatego poruszyłam temat niezwykle istotnej I wojny opiumowej, która zapoczątkowała: szereg nieszczęść, które spadły na Chiny w XIX i XX wieku, upadek cesarstwa, utratę suwerenności, szereg nierównoprawnych traktatów, poniżenie potężnego niegdyś cesarstwa…

Moim promotorem był najwybitniejszy polski znawca Chin i sinolog – prof. dr hab. Krzysztof Gawlikowski – bez wątpienia mój największy autorytet. Byłam i jestem naprawdę szczęśliwa, że mogłam pisać pod jego redakcją.

Ukończyłam studia pierwszego stopnia: ‘Studia Azjatyckie: Chiny i Azja Wschodnia’ na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie. (Obierając też specjalizację dyplomatyczną na tym kierunku)
Owe studia wybrałam, ponieważ od dłuższego czasu moje myśli krążyły wokół Państwa Środka – kultury i języka.
Od dawien dawna marzyłam o podróży do Chin. Teraz jestem w trakcje realizacji marzeń – dostałam stypendium rządu polskiego na roczny wyjazd do Chin i naukę języka chińskiego na chińskiej uczelni – od początku września 2015 do połowy lipca 2016 będę uczyć się na Capital Normal University w Pekinie.

Strona tytułowa

Strona tytułowa

Poza nauką języka chińskiego – która sprawia mi przyjemność, pasjonuje mnie historia Chin – czasy dynastyczne. W związku z tym faktem, wybrałam temat historyczny dla mojej pracy licencjackiej. Uznałam, że w pisaniu tej pracy nie chcę odnajdywać tylko poczucia powinności, obowiązku, ale przede wszystkim czerpać przyjemność i satysfakcję z tego co robię. Lubię pisać i lubię historię Chin, więc pisanie owej pracy dostarczało mi samych pozytywnych wrażeń. Poza tym, w pisaniu nie napotkałam też zbyt wielu trudności – z pomocą dr Małgorzaty Ławacz kierującej Biblioteką Orientalistyczną na mojej uczelni – znalazłam odpowiednią literaturę w językach: polskim i angielskim. Dodatkowo, nie mogłam trafić na lepszego znawcę historii Chin, niż mój promotor – który w każdej kwestii, bez zastanowienia, był w stanie rozwiać wszelkie moje wątpliwości dotyczące faktów opisywanych w moim studium.

Pracę możecie przeczytać tutaj:

https://drive.google.com/file/d/0B1QQHOlH5jmGNjE2VnF4NXEyajQ/view?usp=sharing

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej