Strona główna » Kiedy myślę o Polsce, widzę ludzi – Fan Xiaodong

Kiedy myślę o Polsce, widzę ludzi – Fan Xiaodong

przez Piotr Chodak

Rozmowa z Konsulem Generalnym Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku Fan Xiaodong

Fan Xiaodong, Konsul Generalny ChRL w Gdańsku zgodził się na rozmowę o Polsce i Polakach, walce z wirusem i o tym, jakie ma plany na najbliższy rok. 

Rozpoczęliśmy rozmowę zdalnie, na temat tego co nas, Polaków łączy z Chińczykami. Konsul Generalny zaznaczył, że Polacy są przyjaźnie nastawieni i ciężko pracują. Choć na pierwszy rzut oka różni nas kultura czy system społeczny, to jednak są kluczowe podobieństwa, które mogą pomóc nam budować kolejne mosty pomiędzy narodami.

Fan Xiaodong zwrócił uwagę na podobieństwa wynikające z historii. Nasz naród przez 123 lata nie istniał na mapie świata, a mimo wszystko wciąż walczyliśmy o utrzymanie tożsamości narodowej. Nigdy się nie poddaliśmy i nie poddajemy.  Konsul Generalny analogicznie przywołał czasy wojen opiumowych w Chinach i ponad 100 lat narzucania swojej woli i bogacenia się przez kraje zachodnie oraz Japonię kosztem Państwa Środka. Dziś Chiny nie chcą, aby ktoś mówił im, jak mają żyć. Obywatele obu krajów chcą lepszego życia i uwolnienia się z ciężarów, które spoczywały na nich przez lata. To właśnie te doświadczenia i ten duch drzemiący w społeczeństwie ma pomóc we wzajemnym zrozumieniu.

Jak Chiny oceniają walkę Polski z wirusem

Poprosiłem Konsula Generalnego o opinię nt. walki polskiego rządu z wirusem SARS-CoV-2. Od razu otrzymałem dyplomatyczną odpowiedź. Fan Xiaodong zwrócił uwagę, że w Polsce jest gościem i nie wypada mu oceniać działań polskiego rządu. Podzielił się jednak doświadczeniem walki z koronawirusem w Chinach. W pierwszym okresie, kiedy wirus atakował mieszkańców Wuhan, podjęto bardzo stanowcze kroki. Wuhańczycy zostali w domach nie na dwa tygodnie, ale aż na dwa miesiące i mówimy tu o ścisłym przestrzeganiu lockdownu. Do gorącego regionu wysłano epidemiologów, lekarzy i ekspertów z całego kraju. W sumie było aż 47000 osób z personelu medycznego. W 10 dni wybudowano kilka szpitali tymczasowych, gdzie w każdym było po 1000 łóżek.

Góry Taihang w Shan Xi

Jak Chiny walczą z wirusem

Fan Xiaodong podkreślił, że istotne są cztery szybkie reakcje. Wczesne testowanie, wczesne komunikowanie, wczesna kwarantanna i wczesne leczenie.  Wdrażane są również cztery tzw. koncentracje. Koncentracja zarażonych, koncentracja ekspertów, koncentracja środków i leczenia.

Jeżeli w Chinach pojawią się pojedyncze przypadki zarażenia, od razu testowany jest cały obszar (miasto, powiat). Chińczycy budują drzewko kontaktów zarażonej osoby. Konsul Generalny podkreślił,  że stworzona jest specjalna linia decyzyjna, od miasta, powiatu bezpośrednio do władz centralnych. Ponieważ to właśnie rząd centralny może korzystać z zasobów całego kraju w walce z danym ogniskiem. 

Funkcjonuje również aplikacja mobilna, która informuje osoby, czy są w grupie ryzyka, ponieważ miały kontakt z zarażonym, czy jednak są bezpieczne.

Fan Xiaodong podkreślił, że walka o życie pacjentów nie zależy od wieku. Czy ktoś jest młodą osobą, dzieckiem, czy osiemdziesięcioletnim pacjentem, walka o jego zdrowie jest równie istotna.

Oczywiście w całej walce pomagają leki i szczepionki, które wciąż są rozwijane i podawane kolejnym obywatelom.

Trochę o polityce i współpracy pomiędzy naszymi krajami

Konsul Generalny powiedział, że Chiny szanują wybory innych obywateli i chcą budować relacje z krajami, bez względu na to czy jest to kraj socjalistyczny, czy kapitalistyczny, duży czy mały.

Fan Xiaodong w swojej pracy chce skupiać się głównie na budowaniu przyjaźni pomiędzy naszymi krajami. Wspomniał o tym, że Polska jako jeden z pierwszych krajów nawiązał stosunki dyplomatyczne z Chińską Republiką Ludową. Przywołał również wzajemne wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącego Xi Jinpinga w 2015 i 2016 roku.

wodospad Hukou

W tym roku Chipolbrok obchodzi 70 rocznicę założenia i to właśnie o tej firmie wspomniał Konsul. Nacisk położył na wkład tej firmy w wymianę towarów. Podobnie zresztą jak firma Cosco. Obie zresztą swoją siedzibę mają w Gdyni.

Nie mogło również zabraknąć kilku znanych nazwisk, takich jak Chopin, Kopernik, czy Curie-Skłodowska. To zresztą warte podkreślenia, jakie nazwiska podał Fan Xiaodong. Mówimy w końcu o kulturze, ale i nauce. Również podobnej znajomości, ale chińskich nazwisk, wśród polskiego społeczeństwa, chciałby widzieć podczas swojej pracy w naszym kraju.

Kolejnym obszarem, nad którym chciałby się skupić, to oczywiście wzajemna turystyka, ale i edukacja młodych osób na uczelniach wyższych w Chinach. Tutaj oczywiście w największym stopniu musimy poczekać na koniec pandemii.

Choć minęło dopiero kilka miesięcy, konsul spotkał się już z wojewodą, marszałkiem oraz prezydentami miast w regionie, ale zdecydowanie bardziej sprawna współpraca będzie możliwa po pandemii.

Na samym końcu zadałem pytanie dotyczące pierwszej myśli. Co Konsul Generalny Chin w Polsce ma w głowie, kiedy myśli o naszym kraju. Odpowiedź padła od razu. Myśli o ludziach, o obywatelach naszego kraju. Tutaj znów wspomniał wybitne osoby z naszej historii i zasługi, za które ich zapamiętano.

Sama rozmowa trwała nie co ponad godzinę. Czy możemy z niej wyciągnąć coś cennego? Uważam, że doświadczenia Chin w walce z wirusem warte są przeanalizowania. Jak sam konsul wspomniał, nasz system społeczny się różni, jednak efekty tej walki widoczne są w niskich wskaźnikach zachorowania. Zdecydowanie warto wyciągnąć z tego pewnie elementy, jak choćby szybkie i szerokie testowanie w celu zidentyfikowania osób zarażonych.

W przyszłości powinniśmy skupić się na turystyce, czy nauce. To wg mnie obszar, który jeszcze może mocno się rozwinąć. Pisząc o nauce, mam na myśli nie tylko wymianę studencką, ale i rozwój nauki i technologii, a co za tym idzie współpracy w tym obszarze.  Chiny są otwarte na współpracę z naszym krajem. Oczekują jednak wzajemnego szacunku co do wyborów, które dany kraj podejmuje. To oczywiście od nas, a konkretniej od naszych władz zależy czy i w jakim zakresie taka współpraca będzie się rozwijać.


Fan Xiaodong, objął stanowisko konsula w listopadzie 2020 roku. Wcześniej pracował w placówkach dyplomatycznych Chin m.in. w Syrii, Omanie, Kanadzie, USA.
Obszar działania Konsulatu Generalnego ChRL w Gdańsku obejmuje województwo pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz