fbpx
Strona główna » Możliwe porozumienie pomiędzy Chinami a Watykanem

Możliwe porozumienie pomiędzy Chinami a Watykanem

przez Piotr Chodak

Jak podaje Reuters, gotowe jest już porozumienie pomiędzy Chinami a Watykanem, dotyczące mianowania biskupów. Złożone podpisy oznaczały by historyczny przełom w stosunkach pomiędzy państwami.

Trudne relacje pomiędzy oboma krajami istnieją od około 70 lat. Główny spór toczy się o mianowanie biskupów. Przez ten czas ewentualne porozumienie pomiędzy Chinami a Watykanem funkcjonowało raczej jako pobożne życzenie niż bliski zrealizowania fakt.

Katolicy w Chinach są podzieleni pomiędzy tych w “podziemnych” społecznościach, które uznają papieża i tych należących do kontrolowanego przez państwo Katolickiego Stowarzyszenia Patriotycznego, gdzie biskupi są mianowani przez rząd we współpracy z lokalnymi wspólnotami kościelnymi.

Zgodnie z umową, Watykan będzie mógł mieć wpływ na przyszłe  nominacje biskupów.

Chińskie MSZ stwierdziło w oświadczeniu przekazanym Reutersowi w piątek, że Chiny zawsze były szczere w swoich wysiłkach na rzecz poprawy stosunków chińsko-watykańskich.
Najbliższy czas pokaże, czy nastąpi przełom w relacjach obustronnych. Część środowiska katolickiego krytykuje Watykan i papieża, sugerując wręcz “sprzedanie” wiernych w Chinach w ramach większych praw.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej