Strona główna » Nian – legendarny potwór. Historia początków Chińskiego Nowego Roku

Nian – legendarny potwór. Historia początków Chińskiego Nowego Roku

przez Piotr Chodak

Miliony ludzi w Chinach, ale i w Korei, Japonii czy Wietnamie obchodzi nowy rok w ramach kalendarza księżycowego. Tradycja ta sięga ponad 3400 lat wstecz. Święto Wiosny (inna nazwa księżycowego nowego roku) związane jest z legendą o potworze zwanym Nian. Poznaj legendę, która zapoczątkowała Chiński Nowy Rok.

Kalendarz księżycowy związany jest ze społeczeństwem agrarnym. To właśnie on wyznaczał okres, kiedy można było myśleć o rozpoczęciu prac na wsi. Łatwiej było wybrać dogodny okres do zasiania warzyw i owoców. Kalendarz taki funkcjonował również jako przewodnik religijny.

Legendarny Nian

Legenda głosi, że obchody chińskiego Nowego Roku rozpoczęły się od walki z mityczną bestią o imieniu Nian. Miała ona ciało byka i głowę lwa. Mówiło się, że jest dzikim zwierzęciem, które żyło w górach i polowało na wszystko co żyje.

Pod koniec zimy, kiedy nie było nic do jedzenia, Nian przybywał w pierwszym dniu Nowego Roku do wiosek, aby jeść zwierzęta, rośliny, a nawet mieszkańców tych ziem. Gustował w szczególności w polowaniu na dzieci. Aby się ochronić, mieszkańcy wioski kładli jedzenie przed ich drzwiami na początku każdego roku. Wierzono, że po tym jak Nian zjadł przygotowane przez nich jedzenie, nie zaatakuje więcej ludzi.

Biedni mieszkańcy okolicznych wiosek żyli w przerażeniu przez całą zimę. Z czasem dowiedzieli się, że dziki Nian bał się trzech rzeczy: koloru czerwonego, ognia i hałasu. Kiedy więc nadszedł nowy rok, wieśniacy powiesili czerwone latarnie i czerwone zwoje na oknach i drzwiach. Użyli też petard, aby odstraszyć potwora.

Odtąd Nian nigdy więcej nie przybył do wioski. Zgodnie z legendą, Nian został ostatecznie pojmany przez Hongjun Laozu, starożytnego mnicha taoistycznego, a Nian stał się wierzchowcem Hongjun Laozu.

Hongjun Laozu
Hongjun Laozu

Świętowanie

Po pokonaniu bestii nastąpiło świętowanie. Zwyczaj ten przetrwał do dziś. Święto Wiosny zawsze kojarzy się z wybuchem petard i czerwonymi ozdobami.

Kolor czerwony jest dominującym kolorem stosowanym w obchodach Nowego Roku. Jest symbolem radości, a także symbolizuje cnotę, prawdę i szczerość. Na chińskiej scenie operowej pomalowana na czerwono twarz zazwyczaj oznacza świętą lub lojalną osobę, a czasami wielkiego cesarza.

Tradycja polega na odpalaniu fajerwerków, paleniu bambusowych patyków i petardach oraz na wykonywaniu jak największego hałasu w celu odpędzenia złych duchów.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz