fbpx
Strona główna » Niezwykłe odkrycie w starożytnym grobowcu w Chinach

Niezwykłe odkrycie w starożytnym grobowcu w Chinach

przez Piotr Chodak

Niebieski potwór, skrzydlaty koń i nagie bóstwo znane jako mistrz wiatru to tylko kilka przykładów fantastycznych malowideł, które odkryto niedawno przez archeologów w 1400-letnim grobowcu w Chinach.

W magazynie Chinese Archaeology (Chińska Archeologia) naukowcy zwrócili uwagę, że znalezione malowidła były bardzo zróżnicowane, co jak na inne grobowce z tamtego okresu, jest bardzo nietypowe. W tym momencie chciałbym zwrócić raz jeszcze uwagę na jeden fakt. Grobowiec ma 1400 lat. Dlatego właśnie Chińczycy inaczej pojmują czas, a my Europejczycy jesteśmy tak niecierpliwi.

Cenne znaleziska i kilka zagadek

Nie wszystkie malowidła są w pełni zrozumiałe. Nie wiadomo, dlaczego mistrz wiatru jest prawie nagi i biegnie w kierunku komory grobowej. Również potwór, zwierze, przestawione w kolorze niebieskim nie jest to końca znane. Niektóre obrazy przedstawiają codzienną pracę. Dzięki temu naukowcy mogą jeszcze więcej dowiedzieć się o życiu w tak odległych dla nas czasach.

Grobowiec odnaleziono w Xinzhou w latach 2013 – 2014. Naukowcy z Instytutu Archeologii w Shaanxi  stwierdzili, że komora grobowa została poważnie zniszczona. Pozostało jedynie kilka uszkodzonych trumien. Jednak zespół naukowców odkrył, że fragmenty korytarza nie zostały zniszczone i okradzione, a wiele artefaktów, a także wiele dobrze zachowanych malowideł, pozostało nietkniętych.

Wyścig z czasem

Wielu archeologów zauważa, że rynek antyków w Chinach jest bardzo silny. Co za tym idzie, ceny historycznych znalezisk są bardzo wysokie i potrafią sięgać nawet milionów dolarów. To sprawia, że wrosła w ostatnim czasie ilość rabunków w starożytnych grobowcach. Dlatego też chińskie władze jak i naukowcy robią wszystko aby jak najlepiej zabezpieczać historyczne odkrycia.

 

 

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej