Przez światową pandemię, sesja wyjątkowo została przesunięta w czasie. Tym razem Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych odbędzie się 22 maja w Pekinie.
Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych po raz kolejny odbędzie się w Wielkiej Hali Ludowej. To budynek po zachodniej stronie Placu Tian’anmen w Pekinie. Powstał w 1959 roku dla uczczenia 10. rocznicy powstania ChRL.
Pierwotnie największą i najważniejszą sesję zaplanowano na 5 marca, ale ostatecznie przełożono z powodu dużej liczby zachorowań na koronawirusa.
Podczas sesji OZPL, premier Li Keqiang przedstawia raport z prac rządu. Następnie przedstawiane jest sprawozdanie z pracy Stałego Komitetu, którego przewodniczącym jest Li Zhanshu. Trzeciego dnia sprawozdanie przedstawia prezes Naczelnego Sądu Ludowego.
Coroczna sesja zgromadzi prawie 3000 delegatów. To właśnie z tego powodu zdecydowano się na przesunięcie terminu. Do liczby delegatów należy doliczyć cały personel pomocniczy, co sprawia, że ew. ryzyko zarażenia koronawirusem byłoby bardzo duże.
Wyzwania, które stoją przed Chinami w tym roku są bardzo duże. W pierwszym kwartale PKB spadło o ponad 6%, a epidemia wciąż jeszcze całkowicie nie wygasła. Chiny również muszą odnaleźć się na nowo na arenie międzynarodowej. Utrzymanie łańcuchów dostaw, umowy na budowę sieci 5G, czy dalsze realizowanie projektu Pas i Szlak. Dziś te trudne zadania, stały się jeszcze bardziej skomplikowane.
Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych jest tym wydarzeniem, które trzeba bardzo dokładnie obserwować.
zdjęcie: Thomas.fanghaenel / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)