Strona główna » Pagody w Chinach

Pagody w Chinach

przez Piotr Chodak

Pagody w Chinach to bardzo popularny widok. Skąd się one wzięły w Państwie Środka i jakie są te najbardziej znane?

Pagody wywodzą się z Indii i pojawiły się w Chinach wraz z buddyzmem w okresie panowania dynastii Han. Nazwa pagoda, będąca transliteracją z sanskrytu, początkowo określała grób, w którym umieszczano szczątki wysokich rangą indyjskich mnichów po ich śmierci.

Starożytne pagody, które możemy podziwiać do dziś, stanowią połączenie zarówno indyjskiej, jak i chińskiej sztuki architektonicznej i zachwycają bogactwem kształtów i form. Mogą mieć okrągły, sześciokątny albo ośmiokątny kształt. Dzieląc je według materiału budowlanego, najdziemy pagody z drewna, cegły, skał, żelaza, brązu, szklonych płytek, a nawet złota, srebra czy pereł. Zazwyczaj liczba pięter wahała się od pięciu do trzynastu, ale zawsze była nieparzysta.

Zachowane słynne starożytne pagody to między innymi Wielka Pagoda Dzikich Gęsi w Xi’an, Drewniana Pagoda w powiecie Yingxian w prowincji Shanxi, Żelazna Pagoda w Kaifeng w prowincji Henan, Ceglana Pagoda Kaiyuansi w okręgu Dingxian w prowincji Hebei, Pagoda Liuhe (Pagoda Sześciu Harmonii) w Hangzhou oraz Pagoda Liuli w Pachnących Wzgórzach w Pekinie. Te starożytne pagody odzwierciedlają długą historię Chin, a także dowodzą architektonicznego kunsztu ich twórców.

Drewniana Pagoda w powiecie Yingxian w prowincji Shanxi powstała tysiąc lat temu. Ma dziewięć pięter i mierzy 70 metrów wysokości. Jest najstarszą i najwyższą zachowaną drewnianą pagoda na świecie. Mimo siedmiu trzęsień ziemi stoi nietknięta.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz