Strona główna » Piłka nożna pochodzi z Chin

Piłka nożna pochodzi z Chin

przez An Anna Kang

Piłka nożna jest jednym z ulubionych sportów chińskich widzówSą oni jej zagorzałymi wielbicielami, lecz chińskie drużyny wciąż mają duże trudności w uzyskaniu globalnego sukcesu.

Kolebką nowoczesnej gry w piłkę nożną jest Wielka Brytania…

… ale sport ten jest w dużym stopniu zainspirowany chińską starożytną grą zwaną „Cujiu” 蹴鞠. Podobno kolonizatorzy brytyjscy obserwowali podczas swych podróży po Jedwabnym Szlaku grających i stopniowo rozwinęli zasady  gry.

cuju

Cu oznacza „przebierać nogami”, ju odnosi się do skórzanej piłki wypchanej piórami. Ten starożytny sport stał się prototypem nowoczesnego footballu. Nawet dawny prezydent FIFA, Seep Blatter uznał 15 lipca 2004 r., że piłka nożna narodziła się w Chinach, będąc najbardziej prymitywną formą dzisiejszej gry.

Ogłoszono wówczas, że ojczyzną footballu są Chiny.

Zasady  gry zostały opisane w chińskim podręczniku wojskowym około 2500 r. p.n.e. Gra skupiała się na wrzucaniu małej o 15-20 cm średnicy skórzanej piłki wypełnionej włosiem lub piórami do małej siatki. Siatka była zamontowana na łodygach bambusa kilka metrów nad ziemią. Piłkę wrzucano poprzez 30-40 cm otwór.

Ćwiczenie to sprawiało, że uczestnicy byli w nieustannym ruchu. Użycie nóg, klatki piersiowej, pleców, ramion było dozwolone, a rąk natomiast zabronione.

Rekonstrukcja Cuju

rekonstrukcja dawnej gry

Wszystko zaczęło się od stolicy stanu Qi – Linzi w okresie Wiosen i Jesieni. Cujiu było często rozgrywane na dworze cesarskim dynastii Han. Początkowo gra nie była uznawana za sport, stanowiła utrzymanie dobrej fizycznej formy ciała, zwłaszcza dolnych kończyn (łydki i stopy) i była uprawiana indywidualnie. Antyczna gra przypomina nowoczesną grę o trzech rodzajach gry: bezpośrednią, pośrednią i indywidualną. Podczas dynastii Tang gra rozpowszechniła się na Azję docierając do Japonii i Korei.

Ming

A gdy znalazła się w Europie przekształciła się w Wielkiej Brytanii w  dzisiejszą znaną wszystkim piłkę nożną. Chińska gra całkowicie zniknęła w Państwie Środka w 1930 roku. Być może dlatego Chiny nie są znaczące na arenie międzynarodowej. Ostatnie zainteresowanie Xi Jinpinga tym sportem i mocne wsparcie finansowe oraz kadrowe sugerują, że niedługo może się to zmienić.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej