fbpx
Strona główna » Podziemne schrony w Pekinie

Podziemne schrony w Pekinie

przez An Anna Kang

W Pekinie istnieje wiele podziemnych miejsc zbudowanych i przeznaczonych na schrony w 1970 roku. Celem ich stworzenia w kontekście napięć z Rosją była ochrona mieszkańców przed ewentualnymi atakami powietrznymi. Obecnie zamieszkuje je około 1 mln osób!

314135672

Kolor pomarańczowy -mieszkania podziemne, kolor niebieski – budynki kwaterunkowe

Od  20 lat, mieszkańcy nazwani “Narodem Szczurów ( Shǔ zú) mieszkają w 6 000 schronach o powierzchni mniejszej niż 8 m2. Niektóre nawet osoby mieszkają w małych pomieszczeniach magazynowych ledwie szerszych niż jedno łóżko.

a

Zasadniczo mieszkańcami tych skromnych włości są głównie migracyjni robotnicy  (280 000), sezonowi kelnerzy restauracji, hostessy karaoke, fryzjerzy, kucharze, pracownicy ochrony, pracownicy domowi, sprzątaczki, kucharze. Jak wiemy bez tej siły roboczej stolica Chin nigdy nie osiągnęłaby swego dynamizmu.

b

Wraz ze wzrostem cen nieruchomości, chiński rząd zatwierdził w 1990 r., przekształcenie tych schronów na mieszkania, gdzie czynsze miesięczne są od 300 do 700 juanów (45-105€). Zamieszkują je w większości młodzi ludzie, którzy tworzą właśnie “Naród Szczurów”. Ludzie, którzy mają nadzieję szybko opuścić to miejsce, gdy tylko się wzbogacą poprzez ciężką pracę.

c

d

e

Domostwa są doraźne. Niektóre z nich mają wspólną łazienkę i toaletę dla 50 – 100 osób. Panujące w nich zimno i wilgoć sprzyjają pleśni i również  chorobom. Chińskie władze zdają sobie doskonale sprawę z warunków życia mieszkańców w tych miejscach w stolicy. W 2010 roku zostały wydane nowe przepisy zakazujące remontów tych „mieszkań” oficjalnie uznanych za “niebezpieczne, brudne i chaotyczne.”  Od 4 lat trwają eksmisje.

Jednocześnie rząd zwiększył programy pomagające przekwaterowanie. Mieszkania o umiarkowanych cenach są oferowane biedniejszych i młodym absolwentom szkół i uczelni. Ale niestety jest ich jeszcze zbyt mało, aby pomieścić wszystkie osoby o niskich dochodach z “Narodu Szczurów” .

Społeczną konsekwencją szybkiego wzrostu gospodarczego w Chinach jest masowa migracji młodych ludzi z prowincji do wielkich miast takich jak Pekin i  Szanghaj oraz innych centrów ekonomicznych. Praca i warunki życia tych migrantów były przedmiotem dyskusji w wielu mediach.

Dzięki Sim Chi Yin,  w 2010 roku portrety osób w stłoczonych w prowizorycznych piwnicznych schronach w Pekinie, wyszły na światło dzienne  poprzez niniejsze zdjęcia:

f  g

h  i

j  k

 

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej