fbpx
Strona główna » Przed Świętem Latarni

Przed Świętem Latarni

przez An Anna Kang

Kulminacyjnym punktem obchodów Nowego Roku jest Święto Latarni. Pozostało jeszcze do niego kilka dni, w których przedstawimy obchody mniej znanych świąt. Były one dawniej szczególnie popularne. Dzisiaj są obchodzone przez mieszkańców miasteczek i wsi. W miastach ich świętowanie należy do rzadkości.

1

Ciąg dalszy naszych rozważań rozpoczyna się „10-tym dniem” i zwie się urodzinami boga kamienia. Bóg ten odegrał w starożytnych Chinach znaczącą rolę w rolnictwie. Jest to tradycja, która ma wiele zakazów jej towarzyszących. W rzeczywistości, w tym dniu nie wolno poruszać lub przenosić kamieni, skał lub innych przedmiotów wykonanych z kamienia. Wszystkie prace związane z kamieniami sa zakazane, nie wolno wykonywać prac na budowlach i w kamieniołomach. Jeśli to tabu zostanie naruszone, istnieje pogląd, że będą złe plony w nadchodzącym roku.

2

Podczas uroczystości noworocznych, 11 dzień jest dniem ofiary dla boginni Zi Gu, opiekunki kobiet. Jest to dzień, kiedy teść ze swym synem są w centrum uwagi. W wielu regionach Chin, po tym dniu następują przygotowania do nadchodzącego Święta Latarni, przypadającego w 15 dniu 1 miesiąca księżycowego.

W 12-tym i 13-tym dniu, Chińczycy kupują potrzebne materiały do wykonania lampionów. Od tego dnia powoli powraca świąteczna atmosfera.

14-ty dzień jest dniem urodzin boginni Linshui. Wszystkie kobiety, młode matki i kobiety ciężarne składają jej ofiary. Wierzą one, że bogini będzie je chroniła od poronień.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej