fbpx
Strona główna » Przemówienie noworoczne Xi Jinpinga

Przemówienie noworoczne Xi Jinpinga

przez Xi Jinping

Z okazji nadchodzącego Nowego Roku, przewodniczący Chin Xi Jinping wygłosił noworoczne orędzie na 2018 rok. Przemówienie noworoczne zamieszczam dla Was już po raz trzeci. Poniżej zamieszczam całość.

Szanowni Koledzy, Przyjaciele, Panie i Panowie!

Witam Państwa! Czas mija szybko, niedługo wejdziemy w rok 2018. Składam noworoczne życzenia wszystkim narodom Chin, Chińczykom z Hongkongu i Makau, Chińczykom z Tajwanu i tym mieszkającym zagranicą! Życzę również wszystkiego najlepszego przyjaciołom z różnych krajów i regionów świata.

Ciężka praca przynosi dobre wyniki, każdy dzień to nowe zmiany. W 2017 r. odbył się XIX Zjazd KPCh, który rozpoczął nową erę wszechstronnej budowy socjalistycznego i nowoczesnego państwa. Wartość PKB Chin przekroczyła 80 bln juanów, wzrost liczby osób zatrudnionych w miastach i wsiach wyniósł 13 milionów, ubezpieczenie społeczne dla osób starszych obejmuje już 900 mln osób, podstawowe ubezpieczenie medyczne ponad 1,35 mld Chińczyków, a ponad 10 mln wyciągnięto z ubóstwa. “Powinno budować się mnóstwo mieszkań dla wszystkich biednych ludzi, aby mieli oni szczęśliwe życie.” 3,4 mln ubogich mieszkańców już przeprowadziło się do nowych miejsc i ma nowe ogrzewane mieszkania. Wcześniej zrealizowano cel o rewitalizacji starych dzielnic w wymiarze 6 milionów mieszkań. Szybko rozwijały się działania poprawy życia mieszkańców, stopniowo polepszało się środowisko naturalne, Chińczycy mają coraz więcej poczucia satysfakcji, szczęścia i bezpieczeństwa. Mamy znaczące postępy w realizowaniu celu wszechstronej budowy społeczeństwa umiarkowanego dobrobytu.

Dobre wiadomości z obszaru innowacji technologicznych i budowy kluczowych projektów. Satelita “Huiyan” podróżowała w kosmosie, duży samolot C919 wzleciał w niebo, wyprodukowano komputer kwantowy, zaczęto uprawę słonowodnych pól ryżowych, zwodowano pierwszy wyprodukowany w Chinach lotniskowiec, podwodny pojazd “Haiyi” zakończył badanie głębin, testowo uzyskano na morzu po raz pierwszy palny lód. Oficjalnie otwarto zautomatyzowany port Yangshan IV, połączono system transportowy mostu Hongkong-Zhuhai-Makau. Szybki pociąg “Fuxing” pokonuje obszar całych Chin… Trzymam kciuki za wybitną siłę innowacji Chińczyków!

Zorganizowaliśmy manewry wojskowe w bazie Zhurihe, by uczcić 90. rocznicę powstania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Z okazji 20. rocznicy powrotu Hongkongu do Chin złożyłem wizytę w Hongkongu, sam obserwowałem, że dzięki silnemu wsparciu ojczyzny, utrzymuje się stabilność i rozkwit w długim czasie na obszarze Hongkongu, a przyszłość na pewno będzie jeszcze lepsza. Zorganizowaliśmy także obchody 80. rocznicy wybuchu wojny całego narodu chińskiego przeciwko agresji japońskiej i ceremonię upamiętnienia ofiar masakry w Nankinie, aby w ten sposób pamiętać historię i budować pokój.

Zorganizowaliśmy kilka wydarzeń dyplomatycznych w kraju, m.in. szczyt międzynarodowej współpracy “Pasa i Szlaku”, spotkanie przywódców BRICS w Xiamen, dialog na wysokim szczeblu między KPCh i partiami politycznymi całego świata. Uczestniczyłem w kilku ważnych konferencjach na świecie. Na początku tego roku uczestniczyłem w Forum w Davos i wygłosiłem przemówienie w siedzibie ONZ w Genewie, potem także wziąłem udział w szczycie przywódców G20, nieoficjalnej konferencji przywódców APEC – w ich trakcie wymieniłem poglądy z różnymi stronami, wszyscy zgodzili się na budowę wspólnej jednej przyszłości, by tworzyć szczęście dla narodów całego świata.

W 2017 r. otrzymałem dużo listów od mieszkańców Chin, m.in. rolników ze wsi Yumai z powiatu Longzi z Tybetu, grup artystycznych Wulamuqi z Mongolii Wewnętrznej, starszych profesorów z Uniwersytetu Komunikacji Xian oraz studentów Uniwersytetu Nankai, którzy wstąpili do armii. Jestem wzruszony ich doświadczeniami. Mnóstwo Chińczyków kocha swój kraj i czyni ich wkład bez żadnego narzekania i żalu, dzięki któremu mam wrażenie, że setki tysięcy zwykłych ludzi są największymi bohaterami i jednocześnie mam uczucie, że pracowitność stworzy szczęście.

Szanowni Koledzy, Przyjaciele, Panie i Panowie!

2018 rok to początkowy etap wszechstronnego wcielania w życie ducha XIX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin. Na XIX kongresie opracowano piękny plan rozwoju Chin w przyszłych 30-tu latach. Aby zrealizować ten plan nie możemy podążać w fantazję, ani koncentrować się na fałszywych sygnałach, ale krok po kroku, starannie i rzetelnie wykonywać naszą pracę.

W 2018 roku przypadnie 40. rocznica rozpoczęcia reform i otwarcia Chin na świat, które są jedyną drogą rozwoju Chin i niezbędną drogą do realizacji chińskiego marzenia. Przy okazji tego jubileuszu musimy pokonać różne trudności i czynić wszelkie wysiłki na rzecz kontynuowania reform.

Do 2020 roku zrealizowany zostanie cel wyciągnięcia ludności wiejskiej z biedy, zgodnie z obecnymi standardami, jest to nasza ważna obietnica i dotrzymamy jej. Pozostały zaledwie 3 lata do 2020 roku, cała społeczność powinna czynić wspólne wysiłki z całych sił, by odpowiednio wdrożyć w życie tę politykę, aby nieustannie odnosić nowe zwycięstwa. Jeśli zgodnie z planem zwyciężymy w bitwie z ubóstwem za 3 lata, to będzie pierwszy raz w liczącej kilka tysięcy lat historii narodu chińskiego, kiedy całkowicie pokonane zostanie zjawisko absolutnego ubóstwa – razem dokonamy tej wielkiej sprawy, o poważnym znaczeniu dla narodu chińskiego i reszty ludzkości.

Obecnie różne strony wyrażają oczekiwania i wątpliwości wobec perspektywy dla pokoju i rozwoju ludzkości, oczekują stanowiska i postawy Chin. Cały świat to jedna rodzina. Jako odpowiedzialny, wielki kraj, Chiny mają swoje zdanie. Chiny stanowczo chronią prestiż i status ONZ, aktywnie i odpowiedzialnie spełniają swoje obowiązki międzynarodowe, dotrzymują obietnicy o walce z globalnymi zmianami klimatycznymi, aktywnie promują wspólną budowę „Pasa i Szlaku”, czynią konsekwentne wysiłki na rzecz budowy pokoju światowego, wnoszą nieustanny wkład w rozwój świata, stanowczo chronią porządek międzynarodowy. Naród chiński jest gotowy razem z narodami innych krajów wspólnie otwierać piękną przyszłość, która będzie bardziej kwitnąca i spokojna.

Szanowni Koledzy, Przyjaciele, Panie i Panowie!

Naród chiński stworzył wielkie osiągnięcia, takie osiągnięcia powinny zostać podzielone przez społeczeństwo. Wiem, że największą troską Chińczyków jest edukacja, zatrudnienie, dochody, opieka społeczna i medyczna, opieka dla starszych ludzi, warunki mieszkaniowe, środowisko itd., są oni zadowoleni z wielu działań, ale mają też dużo zastrzeżeń. Nasza praca w obszarze życia mieszkańców jeszcze nie jest doskonała, musimy podnosić odpowiedzialność i skutecznie rozwiązywać sprawy mieszkańców. Kadry, rząd i partia na różnych szczeblach powinny rzetelnie dbać o interesy mieszkańców, traktować rozwiązywanie ich problemów jako swoje najważniejsze zadanie, ich interes traktować jako swój własny, by nieść dla Chińczyków szczęśliwsze i piękniejsze życie.

Dziękuję!

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej