fbpx
Strona główna » Przemówienie przewodniczącego Chin Xi Jinpinga z okazji Nowego Roku 2019

Przemówienie przewodniczącego Chin Xi Jinpinga z okazji Nowego Roku 2019

przez Xi Jinping

W przededniu Nowego Roku przewodniczący Chin Xi Jinping wygłosił noworoczne przemówienie, transmitowane przez Chińską Grupę Mediów i jej stronę internetową.

Towarzysze, Przyjaciele, Panie i Panowie, dzień dobry! „Czas nie zatrzymuje się i płynie jak nurt”. Rok 2019 niedługo nadejdzie, składam Wam życzenia noworoczne z Pekinu.

W 2018 roku jesteśmy spełnieni, nasze kroki są stanowcze. W tym roku pokonaliśmy różne zagrożenia i podjęliśmy wyzwania, aby przyczynić się do rozwoju gospodarki wysokiej jakości, przyśpieszyć zmianę ze starej siły napędowej na nową, w celu utrzymania ruchu gospodarczego w racjonalnym zakresie. Walka o niebieskie niebo, czystą wodę i ziemie toczy się pomyślnie. Wszystkie sprawy związane z życiem obywateli szybko się rozwijają. Stabilnie została wdrożona państwowa strategia, między innymi koordynacyjny rozwój strefy metropolitarnej Pekin-Tianjin-Hebei, rozwój strefy gospodarczej rzeki Jangcy i budowa Wielkiej Strefy Zatoki Guangdong-Hongkong-Makao. Podczas inspekcji w różnych miejscowościach z radością zabaczyłem, że na obu brzegach rzeki Jangcy jest dużo zieleni, na równienie trzech rzek północno-wschodnich Chin uprawiane jest tysiące hektarów ryżu, Strefa Qianhai w Shenzhenie oraz Strefa Zhangjiang w Szanghaju są pełną siłę żywotną, most Hongkong-Zhuhai-Makao jest oddany do ruchu… te sukcesy zostały osiągnięte dzięki wysiłkom wszystkich narodowości całego kraju i pracowników w Nowej Erze.

W 2018 roku chińska produkcja, innowacja i budowa wspólnie działają i nadal zmieniają oblicze Chin. Udane wystrzelenie sondy Chang’e 4, próbne zwodowanie drugiego lotniskowca, pierwszy lot samolotu służącego do gaszenia ognia i ratowania na wodzie, połączenie satelity Beidou do globalnej sieci nawigacji… tutaj chciałbym wyrazić szacunek każdemu z naukowców, inżynierów, ”rzemieśników wielkiego państwa”, którzy uczestniczyli w tych projektach.

W 2018 roku płyną dobre wiadomości o walce z ubóstwem. 125 powiatów w całym kraju wyszło z biedy. 10 milionów mieszkańców wsi wybrnęło z ubóstwa. 17 rodzajów leków przeciwrakowych zostało wpisanych do katalogu ubezpieczeń medycznych. Problem biedy wynikającej z powodu choroby został rozwiązany. Myślę często o towarzyszach walczących na froncie walki z ubóstwem. Ponad 2,8 miliony osób zostało oddelegowanych na wieś, w tym pierwsi sekretarze partyjni, gdzie ciężko pracują. Musicie dbać o swoje zdrowie.

Zawsze pamiętam o tych którzy mają kłopoty. Na wsi Sanhe w Liangshan w prowincji Sichuanie, odwiedziłem dwie rodziny narodowości Yi, Jihaozeqiu i Jielieeamu. Na wsi Sanjianxi w mieście Jinan w prowincji Shandong rozmawiałem z członkami rodziny Zhao Shunli . W dziennicy Donghuayuan w Fushun w prowincji Liaoning, zapoznałem się z sytuacją mieszkaniową po przesiedleniu z powodu zagrożenia. Na wsi Lianzhang w Qingyuan w prowincji Guangdong rozmawiałem z ubogą rodziną Lu Yihe o planie wyjścia z biedy. Ich serdeczne i uczciwe twarze pamiętam do dziś. Z okazji Nowego Roku życzę im, by żyło im się coraz lepiej.

W 2018 roku obchodziliśmy 40. rocznicę reform i otwarcia Chin . Prowadziliśmy systematyczne , całokształtne i restrukturyzacyjne reformy w instytucjach partyjnych i państwowych . Ogłosiliśmy ponad 100 ważnych przedsięwzięć dotyczących reform. Odbyły się pierwsze China International Import Expo . Uruchomiono budowę Eksperymentalnej Strefy Wolnego Handlu. Świat widział chińskie przyśpieszone tempo reform i otwarcia, widział determinację Chin w prowadzenia reform i otwarcia do końca. Nasze kroki reform nie będą zatrzymane. Drzwi otwarcia będą otwierać coraz szerzej.

Zauważyłem, że w 2018 większość pierwszej partii studentów po wznowieniu systemu egzaminu wstępnego na uniwersytety już przeszła na emeryturę. Dużo roczników urodzonych w 2000 roku zaczęło studiować. Trwa projekt meldunku w miastach dla ponad 100 milionów ludności bez meldunku. Zaczęto budować 5,8 milionów mieszkań w celu rozwiązania problemu mieszkańców, którzy mają stare domy. Nowi mieszkańcy miast dostali ciepłe mieszkania. Wielu mieszkańców Hongkongu i Makao otrzymało kartę pobytu. Hongkong został dołączony do ogólnokrajowej sieci szybkiej kolei. Chiny są pełne siły żywotnego rozwoju. Biegniemy wszyscy. Jesteśmy osobami dążącymi do marzenia.

W tym momencie chciałbym specjalnie przypomnieć niektóre nazwiska. W tym roku na niebie pojawiła się „gwiazda o imieniu Nanrendong”. Do bohaterów wojskowych dołączyli Lin Junde i Zhangchao. Musimy pamiętać Wang Jicai, który pracował na wyspie przez 32 lata. Musimy pamiętać bohaterów takich jak Huang Qun, Song Yuecai, Jiang Kaibin i inni, którzy poświęcili swoje życie. Oni są najbardziej kochanymi ludźmi w Nowej Erze; zawsze warto pamiętać i uczyć się od nich.

W 2018 roku wielu nowych i starych przyjaciół przyjechało do Chin. Zorganizowaliśmy doroczną konferencję Azjatyckiego Forum Boao, szczyt Szanghajskiej Organizacji Wspópłpracy w Qingdao, Forum Chiny-Afryka w Pekinie i inne wydarzenia dyplomatyczne, na których wysunięto chińską koncepcję i przesłano chiński głos. Złożyłem wizytę, z innymi chińskimi politykami, na pięciu kontynentach, by uczestniczyć w wielu ważnych wydarzeniach dyplomatycznych, dokonać szerokiej wymiany poglądów z przywódcami różnych krajów. Dzięki temu ugruntowano przyjaźń, umacniano zaufanie i rozszerzano krąg naszych przyjaciół.

W 2019 roku uroczyście obchodzimy 70. rocznicę urodzin ChRL. W ciągu 70 lat przeżywaliśmy wzloty i upadki. Naród jest solidną podstawą ChRL. Naród jest największym zapleczem sprawowania władzy przez nas. Od wielu lat chiński naród samodzielnie czyni niestrudzone wysiłki i stworzył chiński cud , który przyciągnął uwagę całego świata. Na nowej drodze , niezależnie od zmiany sytuacji, będziemy ściśle opierać się o naród, trzymać się samodzielnej i ciężkiej walki , z silną determinacją i trwałą siłą, krok po kroku będziemy posuwać naprzód wielkie sprawy.

Przed nami w 2019 roku wiele okazji oraz wyzwań. Wszyscy muszą wspólnie pracować i walczyć. Polityka i przedsięwzięcia na rzecz obniżenia podatków muszą być wdrożone, aby uwolnić obciążenie przedsiębiorstw. Należy szanować utalentowanych ludzi z różnych dziedzin, w pełni pobudzić ich siłę wytwórczą i innowacyjną. Należy posłuchać głosu odpowiedzialnych kadrowców na niższym szczeblu, dać im możliwości. Musimy w terminie zakończyć zadanie wybrnięcia z ubóstwa ponad 10 milionów biednych. Należy troszczyć się o żołnierzy , którzy skończyli służbę, oni wnieśli wkład w ochronę ojczyzny. W tym momencie kurierzy, sprzątacze, taksówkarze i inni pracownicy cieżko pracują. Dziękujemy wszystkim twórcom naszego pięknego życia.

Patrząc w przyszłość na świat, stoimy przed wielką zmianą sytuacji , która nie zaszła od stulecia. Niezależnie od zmiany sytuacji międzynarodowej , wiara i determinacja Chin w ochronie suwerenności i bezpieczeństwa kraju nie ulegną zmianie. Serdeczność i dobroć Chin w utrzymywaniu pokoju świata oraz wspólnego rozwoju nie ulegną zmianie. Będziemy aktywnie wspierać budowę „Pasa i Szlaku”, nadal pobudzać budowę społeczności losu ludzkiego, aby czynić niestrudzone wysiłki na rzecz stworzenia piękniejszego świata.

Dzwon Nowego Roku zaraz się zacznie bić. Będziemy z pełną wiarą i oczekiwaniem wspólnie witać Nowy 2019 Rok.

Wszystkiego najlepszego Chinom! Wszystkiego najlepszego światu! Dziękuję.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej