Strona główna » Qīxī – Walentynki w Chinach

Qīxī – Walentynki w Chinach

przez Piotr Chodak

Święto zakochanych, popularnie nazywane walentynkami, ma również swoje miejsce w Chinach. Według tradycji prawdziwe chińskie walentynki przypadają siódmego dnia siódmego miesiąca księżycowego. Poznaj legendę, która się za tym kryje.

Walentynki w Chinach to święto Qīxī, ale nazywane są również Dniem Podwójnej Siódemki, właśnie z uwagi na kalendarz księżycowy. W 2018 roku, walentynki w Chinach wypadają 17 sierpnia.

Poznaj legendę

Istnieje wiele chińskich legend. Jedna z nich opowiada o Qīxī i ma już ponad 2000 lat.

Pasterz Niu Lang (牛郎) zakochał się z w tkaczce Zhi Nu (织女). Ich związek, z którego urodziło się dwoje dzieci, został zerwany przez bogów, którzy zabrali Zhi Nu. Jak to w historiach o wielkiej miłości bywa, Niu Lang wyruszył do nieba, aby ją odszukać. Królowa Zhinü utworzyła pomiędzy nimi rzekę (Droga Mleczna), która miała na zawsze rozdzielić zakochanych. Według legendy raz w roku ptaki tworzą most, który pozwala przekroczyć magiczną rzekę. Tym dniem jest właśnie Dzień Podwójnej Siódemki.

Rozłączeni kochankowie mogą wtedy znowu się spotkać, przechodząc po utworzonym przez ptaki moście.

Zhi Nu i Niu Lang
Zhi Nu i Niu Lang

Świętowanie kiedyś

W dawnych czasach kobiety podczas chińskich walentynek chwaliły się swoimi umiejętnościami. Popularne było nawlekanie igły nitką w świetle księżyca. Młode kobiety rzeźbiły egzotyczne kwiaty, zwierzęta i niezwykłe ptaki, najczęściej na skórze melona.

Wieczorem siadały przy stole, pokazując swoje prace innym i modląc się o dobrego męża oraz szczęśliwe życie. Potem grały w gry lub czytały wiersze do północy.

Świętowanie dziś

Walentynki w Chinach, zwane Qīxī, to dziś idealny dzień na wręczenie bukietu czerwonych róż, czekoladek oraz innych drobnych prezentów. Choć w dzisiejszych czasach młode pokolenia świętują również Walentynki znane nam na Zachodzie, to legenda o Niu Lang i Zhi Nu wciąż jest w ich pamięci.

W dzisiejszych czasach święto Qīxī to idealna okazja do zawarcia ślubu. Popularne są uroczystości z rekordową ilością par.

Grupowe śluby
Grupowe śluby

Życzenia z okazji święta Qīxī

  • 爱你一万年 – Kocham Cię na zawsze
  • 我爱你, 就像老鼠爱大米 – Kocham Cię, jak mysz kocha ryż (oryginalne prawda?)
  • 执子之手, 与子偕老 – Zawarłem z Tobą umowę: kiedy chwyciłem twoją dłoń i ślubowałem, że spędzę z tobą resztę życia

Walentynki w Chinach w kolejnych latach

RokDzień
201817 Sierpnia
20197 Sierpnia
202025 Sierpnia
202114 Sierpnia
20224 Sierpnia
202322 Sierpnia

Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz