Strona główna » Rocznica proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej. Przyjęcie w Warszawie.

Rocznica proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej. Przyjęcie w Warszawie.

przez Piotr Chodak

W Ambasadzie Chin w Warszawie odbyło się przyjęcie z okazji 69 rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej. Tegoroczne spotkanie Ambasadora z zaproszonymi gośćmi było wyjątkowe.

1 października 1949 roku na Bramie Niebiańskiego Spokoju Mao Zedong ogłosił powstanie Chińskiej Republiki Ludowej. Każdego roku Ambasada w Warszawie organizuje bankiet, aby wspólnie z gośćmi świętować to wydarzenie.

Tegoroczne spotkanie było wyjątkowe z kilku względów. Po raz pierwszy gospodarzem był Ambasador Liu Guangyuan wraz z z małżonką Peng Yuying, który w kwietniu złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

Ambasador Chin - Liu Guangyuan

Ambasador Chin – Liu Guangyuan

Podczas części oficjalnej odegrano hymn Chin i Polski, a ambasador wygłosił przemówienie. Wspominał w nim o zmianach jakie zachodzą w Chinach w ramach otwierania się tego kraju na świat. Podkreślał również wagę projektu Pas i Szlak oraz formuły 16+1. Zwrócił uwagę na rosnącą współpracę pomiędzy naszymi krajami. Co ciekawe, jednym z przykładów była turystyka. W tym roku prawdopodobnie Polskę odwiedzi w sumie 180 000 chińskich turystów.

Tort z chińską flagą

Tort z chińską flagą

Samo przyjęcie odebrałem jako dużo bogatsze. Na gości czekało wiele smakowitych potraw. Na tarasie ambasady odbywał się pokaz lepienia pierożków i przygotowywania makaronu. Kucharz zręcznym ruchem odcinał od ciasta cienkie „nitki”, które wpadały do wrzącej wody. Wszystko to można było skosztować z dostępnymi sosami i dodatkami.

Lepienie pierożków

Lepienie pierożków

Odbył się również koncert klasycznej muzyki chińskiej w wykonaniu polskich i chińskich studentek. Orientalne dźwięki wypełniły salę pełną gości, a każde wykonanie było nagradzane brawami.

Koncert chińskiej muzyki klasycznej

Koncert chińskiej muzyki klasycznej

Gości w tym roku było wyjątkowo dużo. Ambasada dobrze to wszystko zorganizowała, dzięki czemu aż w trzech salach można było skosztować smaczne potrawy i spokojnie porozmawiać.

W głównych holu znajdowała się również wystawa z okazji 40 rocznicy otwarcia Chin na świat. Zdjęcia pokazywały jak bardzo zmieniło się Państwo Środka przez te wszystkie lata.

Zadowoleni goście

Zadowoleni goście

Pełna sala gości

Pełna sala gości

Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej zrobiła wszystko, aby goście czuli się wyjątkowo. Tak też było. Teraz pozostaje czekać na kolejny rok. Przyszła, 70 rocznica z pewnością będzie jeszcze bardziej interesująca.

Już niedługo na YouTube na kanale Chiny to Lubię nieco więcej o proklamowaniu ChRL oraz o tegorocznym przyjęciu w Ambasadzie.

Moje wspólne zdjęcie z Ambasadorem ChRL

Moje wspólne zdjęcie z Ambasadorem ChRL

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz