Strona główna » Socjalizm jest piękny – nowa książka Lijia Zhang

Socjalizm jest piękny – nowa książka Lijia Zhang

przez Piotr Chodak

Nowa książka chińskiej pisarki. W Socjalizm jest piękny! Zhang opowiada o swoim dążeniu do wolności, mimo ograniczeń zarówno politycznych, jak i rodzinnych.

Zhang starła się być niezależna i w zachowaniu i stylu bycia. Ubierała się w stylu zachodnim, uczyła się angielskiego, publikowała kwieciste artykuły w fabrycznym biuletynie i zdobywała dyplom w szkole technicznej. Nic więc dziwnego, że kiedy protesty wybuchły na Placu Tiananmen w 1989 roku, Zhang był na miejscu, prowadząc grupę chłopców z jej fabryki.

Teraz, będąc dziennikarką w Pekinie, oferuje zarówno inspirującą osobistą historię, jak i wyjątkowe spojrzenie na czas, kiedy, jak to ujęła, „kolorowy kapitalizm wkradł się do szarego królestwa Chin”.

Poniżej kilka odpowiedzi, które udzielił mi autorka Socjalizm jest piękny.

1. Chiny to kraj, który przechodzi ogromne zmiany. Jak widzi Pani aktualną sytuację Chin? Na co powinien skupić się dalszy rozwój kraju?

Chińskie reformy oraz otwarcie doprowadziły do ekonomicznego cudu. Z jednego z najbiedniejszych krajów na świecie w 1978 roku (wtedy rozpoczęły się reformy i nowe otwarcie) Chiny zmieniły się w drugą co do wielkości gospodarkę. Przez ostatnie cztery dekady średni wzrost wynosił 9,5%.

Obecna sytuacja to wymieszanie gospodarki rynkowej i systemu socjalistycznego. Mówi się o gospodarce z chińską charakterystyką.

Chiny dalej powinny się otwierać i wprowadzać reformy fiskalne. Nie będzie jednak demokratyzacji, której oczekiwano w latach 80-tych.

2. Doświadczenia budują nasz charakter i to jak postępujemy w kolejnych latach. Jak wygląda dziś Pani życie w oparciu o doświadczenia lat poprzednich i czy coś by Pani zmieniła?

Moje doświadczenie w fabryce uczyniło mnie bardziej odporną. Gdybym mógł coś zmienić, chciałbym pójść na uniwersytet, zamiast do fabryki, żeby pracować. Zawsze uważałam, że uniwersytet to najlepszy czas w życiu. Mam nadzieję, że zanim umrę, otrzymam stopień doktora.

3. Jakby miała Pani zdefiniować,opisać statystycznego Chińczyka osobie z innego kraju, to jak by Pani to podsumowała?

Powiedziałabym, że Chińczycy są osobami, które ciężko pracują. Są praktyczni i racjonalni. Do życia podchodzą ostrożnie i nieśmiało. Wciąż dają o swoją twarz (mianzi) i wartości rodzinne. Kochają swoje jedzenie.

Starsze pokolenie ludzi ma silniejsze poczucie odpowiedzialności, a młodsze jest bardziej materialistyczne.

4. Co uważa Pani za największy sukces Chin ale i obszar, który wymaga poprawy?

Jak wspomniałam, gospodarka jest największym sukcesem w najnowszej historii. Muszę jednak powiedzieć, że jedną z największych, choć mniej zauważalnych zmian  jest wolność osobista – Chińczycy korzystają z tego dużo więcej niż kiedykolwiek wcześniej.


Poznaj osobistą historię Lijia Zhang, która zamiast wybrać się na uniwersytet, została zatrudniona w fabryce. Socjalizm jest piękny to nie tylko interesująca historia, ale również barwne opisy, pozwalające nam znaleźć się w samym centrum wydarzeń.

Książkę możesz kupić bezpośrednio od wydawnictwa

http://www.proszynski.pl/Socjalizm_jest_piekny__Wspomnienia_robotnicy_z_czasow_nowych_Chin-p-35514-.html


O autorce

Lijii Zhang

Lijii Zhang

pisarka, dziennikarka i wykładowca. urodziła się i wychowała w Nankinie. We wczesnym okresie życia chciała zostać pisarką. W wieku 16 lat musiała zacząć pracować w fabryce zamiast ukończyć obiecującą karierę szkolną. Przez dziesięć lat w fabryce uczyła się angielskiego. W 2003 roku udało jej się wyrwać z Chin i zaczęła studia w Londynie
Obecnie wygłaszała wykłady na wielu najlepszych uniwersytetach, w tym na Uniwersytecie Stanforda i Harvardzie oraz na Uniwersytecie w Sydney, a jej teksty były publikowane w wielu gazetach. Jej pierwsza powieść, Lotus, o prostytucji stworzonej we współczesnym Shenzhen, została opublikowana w 2017 roku. Jest osobą bardzo medialną. Jest stałym gościem w ABC, BBC i CNN. Obecnie mieszka w Pekinie z dwiema córkami.

 

Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej