Pekin (Beijing, 北京) to stolica Chin, z której rządzi się całymi Chinami. Poznaj to niezwykłe miasto. Ten artykuł Ci w tym pomoże.
Stolica Chin to wciąż miejsce pełne tajemnic. W tym artykule postaram się przybliżyć Ci miasto, którego historia jest niezwykle bogata. To serce Chin, w którym zapadają najważniejsze decyzje dla kraju.
Pekin, dawniej Peking to w języku mandaryńskim Północna Stolica (北京, Běi Jīng)

Historia Pekinu sięga 3000 lat wstecz. Jest mniej więcej tak stary jak Londyn, sześć razy starszy niż Nowy Jork i dziesięć razy starszy niż Sydney. Miasto zachowało wiele historycznych miejsc, takich jak Wielki Mur i Zakazane Miasto.
Stolica Chin jest również jednym z najstarszych zamieszkałych obszarów na świecie. Skamieliny wskazują, że w Pekinie Homo erectus żył tam od 770 000 do 230 000 lat temu.
To trzecie na świecie najbardziej zaludnione miasto i najludniejsza stolica. Miasto znajduje się w północnych Chinach i jest administrowane bezpośrednio przez rząd centralny. Pekin jest otoczony prowincją Hebei, z wyjątkiem sąsiedniego miasta Tiencin, na południowym wschodzie.
Historia miasta
Historia stolicy Chin jest długa i przepełniona wieloma zwrotami akcji. Pekin pełnił rolę najważniejszego miasta już za czasów królestwa Yan. W kolejnych latach siedziba władzy upadała i traciła na znaczeniu.
W XIII wieku Czyngis-chan zaatakował miasto, wprowadzając rządy Mongołów. Dadu (Wielka Stolica), bo taką nazwę otrzymał Pekin od wnuka władcy mongolskiego. Kubilaj odbudował miasto, które podczas swojej podróży odwiedził Marco Polo. Sam podróżnik mówił na nie Cambaluc (Chanbałyk).
W początkowym okresie panowania dynastii Ming (zastąpiła ona mongolską dynastię Yuan) stolica znajdowała się w Nankinie. Dopiero trzeci cesarz, Yongle przeniósł ją do Pekinu i nadał miastu nazwę Beijing właśnie.
Zakazane Miasto
Znane na całym świecie Zakazane Miasto powstało w latach 1406 – 1420. W tym samym czasie powstał Plac Tian’anmen. To wyjątkowe miejsce miałem okazję odwiedzić podczas jednego z wyjazdów do Chin.

Budowało go 1 mln robotników, a zwiedzenie tego miejsca zajmie Ci co najmniej 2-3 godziny. To największy pałac cesarski na świcie. Zakazane Miasto było domem dla 24 cesarzy, a na jego terenie znajduje się 980 budynków.
Każdego roku odwiedza go 14 milionów turystów, co daje nawet do 80 000 dziennie.
Stolica Chin ciągle zmienia nazwę
W kolejnych latach Pekin kilkukrotnie zmienił swoją nazwę. Kiedy w 1928 roku Republika Chińska przeniosła stolicę do Nankinu, otrzymał nazwę Beiping (Północny Pokój). Gdy Chiny zaatakowała Japonia w latach 30, XX wieku, na nowo nazwany Beijing został stolicą marionetkowego państwa.
Po przegranej Japonii w II Wojnie Światowej, wrócono do nazwy Beiping. Dopiero 1 października Mao Zedong, na placu Tian’anmen ogłosił powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, ogłaszając Beijing stolicą państwa.
Od tego czasu miasto zaczęło zwiększać powierzchnię, włączając w swoje granice pobliskie wioski.
Pekin dzisiaj
Dziś stolica Chin to ogromna metropolia, do której zjeżdżają się mieszkańcy wsi w poszukiwaniu lepszego życia. Miasto boryka się z problemem zanieczyszczenia powietrza, ale od 2017 roku (jako pierwsze w Chinach) energię pozyskuje głównie z elektrowni wiatrowych i gazowych.

W 2019 otwarto nowe lotnisko Daxing. To największy port lotniczy świata. Koszt inwestycji to ponad 11,2 mld dol. Lotnisko znajduje się na południu Pekinu (na granicy Pekinu i Langfang). 46 km od placu Tian’anman, 26 km od centrum Langfang i 50 km od Xiong’an.
Chińczycy narodowości Han stanowią prawie 96% wszystkich mieszkańców.
Dzięki swojej długiej historii i głębokim korzeniom kulturowym Pekin ma unikalną kolekcję architektury, sztuki, kuchni i innych aspektów kulturowych. Nie wspominając już o kaczce po pekińsku, której smak czuję do dziś, choć zdecydowanie zbyt dużo czasu minęło, od kiedy ją jadłem.

Pekin posiada aż siedem światowych dziedzictw UNESCO
Należy do nich Wielki Mur, Zakazane Miasto, Pałac Letni, Świątynia Nieba, Grobowce Ming, Peking Man Zhoukoudian (miejsce z zachowanym życiem pradawnych przodków) oraz Wielki Kanał.
Wielki Mur jest jednym z największych zabytków na świecie — najdłuższym murem na świecie, niesamowitym wyczynem starożytnej architektury obronnej. Świątynia Nieba uważa się za najświętszą z cesarskich świątyń w stolicy Chin. Pałac Letni to największy na świecie ogród cesarski, w którym cesarze spędzali wakacje.