fbpx
Strona główna » Stolica Chin. Jak myślisz, Pekin czy Beijing?

Stolica Chin. Jak myślisz, Pekin czy Beijing?

przez An Anna Kang

Stolica Chin to? No właśnie, Pekin czy Beijing? ☺ Bardzo dużo osób zadaje sobie to pytanie. Ostatecznie wyjaśniam co jest stolicą Chin.

Dobrze, w takim razie co jest stolicą Chin? To pytanie to dobry pomysł na początek odkrywania Państwa Środka. Po raz pierwszy słowo Pekin jako stolica Chin użył francuski jezuita Nicolas Trigault (1577 r. – 1628 r.), który wprowadził transkrypcję fonetyczną chińskiego zapisaną pismem łacińskim. Jak w takim razie powinniśmy mówić na stolicę Chin? Pekin czy Beijing?

Poznaj stolicę Chin

Ten sposób pisania został zaakceptowany przez Francuską Szkołę Dalekiego Wschodu na początku XX wieku.

Nicolas Trigault w chińskim stroju
Nicolas-Trigault w chińskim stroju

Termin Běijīng jest transkrypcją nazwy miasta w/g oficjalnego systemu „pinyin” wprowadzonego przez władze chińskie w latach 50-tych, dwudziestego wieku.

W 1977 roku III konferencja ONZ dotycząca normalizacji nazw miejsc geograficznych zatwierdziła chiński alfabet fonetyczny (汉语拼音 hànyǔ pīnyīn) jako międzynarodowy system transkrypcji fonetycznej ogólnego języka chińskiego. Odtąd pinying jest najbardziej rozpowszechnioną wersją fonetyczną współczesnych wydawnictw pisemnych, słowników. Jest również pomocnym wsparciem w nauce samego języka chińskiego.

Nazwa chińskiej stolicy często ulegała zmianie. W 1927 roku stolica została przeniesiona do Nankinu i od 1928 aż do utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej zwała się “Północnym Pokojem“, Běipíng–北平. Potem przyszedł czas okupacji japońskiej i powrót do nazwy Beijing.

Po ucieczce Japończyków, miasto ponownie nosiło nazwę Běipíng. Od proklamacji ChRL przez Mao Zedonga na placu Tiananmen (Plac Niebiańskiego Spokoju) stolica zwie się na nowo Beijing.

Od początku lat 70-tych, media chińskie używają w oficjalnej pisowni Beijing (北京). Mimo upływu tylu lat, wiele krajów zachodnich nadal nazywa stolicę Chin Pekinem, nie stosując właściwej dla miasta nazwy – Beijing.

kaligrafia 北京 Pekin Beijing
kaligrafia-北京-Beijing

W międzynarodowej dyplomacji nazwa Beijing jest zazwyczaj przestrzegana. Spełnia bardziej oficjalną formę. Wraz z letnią olimpiadą w 2008 roku również coraz więcej osób przyjmuje ten termin.

We współczesnej historii zmiana nazwy geograficznej jest fenomenem powszechnym szczególnie w kontekście dekolonizacji i roszczenia tożsamości kulturowej. Dla przykładu Bombaj przekształcono na Mumbaj w 1995 roku.

A jak nazwać mieszkańców stolicy północy?

Pekińczykami czy “Beijingami”?

Jak widać, Chiny pełne są ciekawostek i już na etapie poznawania stolicy można się nieźle zdziwić. Odkrywaj Chiny dalej i dowiedz się więcej interesujących rzeczy o Państwie Środka.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej