Strona główna » Stworzenie świata według chińskiej mitologii

Stworzenie świata według chińskiej mitologii

przez Piotr Chodak

Stworzenie świata według chińskiej mitologii zawsze kryje się za stwierdzeniem – Kiedy niebo zostało oddzielone od ziemi. Jaka historia kryje się za tym zwrotem? O tym przeczytasz w tym wpisie.

W mitologii chińskiej nie było nieba i ziemi, tylko chaos zamknięty w kosmicznym jajku. Olbrzym o imieniu Pangu spał w jajku przez 18 000 lat. Kiedy się obudził, rozbił jajko swoim toporem i wypuścił chaos.

Lżejsza i czystsza substancja uniosła się do góry i stworzyła niebo. Cięższa i bardziej brudna opadła i stworzyła ziemię.

Pangu każdego dnia rósł i stojąc na ziemi, jednocześnie mając głowę w chmurach, zwiększał dystans pomiędzy nimi. Po wielu latach upadł na ziemię i zmarł z olbrzymiego zmęczenia.

wizerunek Pangu

Po jego śmierci oczy zmieniły się w słońce i księżyc. Jego ręce i nogi stworzyły wschód, zachód, północ, południe. Krew zmieniła się w rzeki. Jego zęby i kości z czasem stały się podziemnymi minerałami. Skóra i wspaniałe włosy przemieniły się w trawy oraz lasy. Z kolei pot stał się kroplami deszczu oraz poranną rosą. Cały wszechświat powstał z ciała Pangu.

Nie tylko Chiny

Ta legenda jest podobna do opowieści o Ymir z mitologii nordyckiej, którego ciało również zmieniło się w różne rzeczy we wszechświecie.

Wszystkie te opowieści to próba zrozumienia i wytłumaczenia sobie otaczającego świata, przez ludzi żyjących w dawnych czasach. Upływający czas czy odległe gwiazdy musieli sobie jakoś wytłumaczyć.

W Chinach odnaleziono człekokształtne istoty z bardzo odległych czasów

  • Człowiek Yuanmou – około 1 700 000 lat temu
  • Peking – około 700 000 do 230 000 lat temu
  • Shandingdong – około 18 000 lat temu

Jeżeli interesuje Cię mitologia i historia Chin, to polecam Ci więcej artykułów z tej kategorii. Przykładem może być Diyu, czyli piekło z chińskiej mitologii.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz