fbpx
Strona główna » Święto Latarni

Święto Latarni

przez Piotr Chodak

Święto Latarni (元宵节) to ciesząca oko tradycja, obchodzona 15 dni po chińskim Nowym Roku i stanowiąca jednocześnie zakończenie Święta Wiosny.

Święto Latarni to jednocześnie pierwsza pełnia księżyca w chińskim kalendarzu.

Jak to się zaczęło?

To wyjątkowe święto ma już blisko 2000 letnią tradycję. Cesarz Hanmingdi z dynastii Han był zwolennikiem buddyzmu. Usłyszał, że niektórzy mnisi zapalili latarnie w świątyniach, aby okazywać szacunek Buddzie piętnastego dnia pierwszego miesiąca księżycowego. Od razu nakazał, aby wszystkie świątynie, domostwa i pałace królewskie zapaliły latarnie tego wieczoru. Tak oto, przez lata tradycja zapalania latarni przetrwała do dzisiaj.

Jak w Chinach obchodzi się Święto Latarni?

Ponieważ Chiny są ogromnym krajem o długiej historii i różnych kulturach, zwyczaje festiwalu i jego obchodzenie różnią się w zależności od regionu.
Jada się tangyuan, czyli słodkie kuleczki z kleistego ryżu o różnym nadzieniu. Na ulicach podczas świętowania można podziwiać tańce smoków i lwów. Oczywiście zapala się przeróżne lampiony, zawieszone na stałe, pływające i unoszące się w powietrzu.

Tangyuan

Tangyuan

Lampiony

Podczas Święta Latarni spotkać można dzieci spacerujące po ulicach z zapalonymi lampionami. Podziwiać można prawdziwe dzieła sztuki o różnych kształtach i przedstawiające różne zwierzęta i przedmioty.
Zapalanie lampionów oznacza oświecenie przyszłości i początek (narodziny). Dlatego też można życzyć szczęścia w przyszłości. Kobiety chcące zajść w ciążę w tym okresie szczególnie modlą się o dziecko.

Piękne lampiony

Piękne lampiony

Rozwiązywanie zagadek

Podczas Święta Latarni bardzo popularną zabawą jest rozwiązywanie zagadek. Tradycja ta została zapoczątkowana podczas dynastii Song.

Zapisuje się zagadki na papierowych karteczkach i chowa wewnątrz kolorowych lampionów. Jeżeli ktoś myśli, że zna rozwiązanie zagadki, może wyciągnąć karteczkę i udać się do właściciela lampionu, aby sprawdzić odpowiedź. Jeśli jest prawidłowa, zwykle można spodziewać się małej nagrody.

Popularne życzenia? Szczęśliwego Święta Latarni! 元宵节快乐!

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej