fbpx
Strona główna » Święto Latarni

Święto Latarni

przez Piotr Chodak

Święto Latarni (元宵节) to ciesząca oko tradycja, obchodzona 15 dni po chińskim Nowym Roku i stanowiąca jednocześnie zakończenie Święta Wiosny.

Święto Latarni to jednocześnie pierwsza pełnia księżyca w chińskim kalendarzu.

Jak to się zaczęło?

To wyjątkowe święto ma już blisko 2000 letnią tradycję. Cesarz Hanmingdi z dynastii Han był zwolennikiem buddyzmu. Usłyszał, że niektórzy mnisi zapalili latarnie w świątyniach, aby okazywać szacunek Buddzie piętnastego dnia pierwszego miesiąca księżycowego. Od razu nakazał, aby wszystkie świątynie, domostwa i pałace królewskie zapaliły latarnie tego wieczoru. Tak oto, przez lata tradycja zapalania latarni przetrwała do dzisiaj.

Jak w Chinach obchodzi się Święto Latarni?

Ponieważ Chiny są ogromnym krajem o długiej historii i różnych kulturach, zwyczaje festiwalu i jego obchodzenie różnią się w zależności od regionu.
Jada się tangyuan, czyli słodkie kuleczki z kleistego ryżu o różnym nadzieniu. Na ulicach podczas świętowania można podziwiać tańce smoków i lwów. Oczywiście zapala się przeróżne lampiony, zawieszone na stałe, pływające i unoszące się w powietrzu.

Tangyuan

Tangyuan

Lampiony

Podczas Święta Latarni spotkać można dzieci spacerujące po ulicach z zapalonymi lampionami. Podziwiać można prawdziwe dzieła sztuki o różnych kształtach i przedstawiające różne zwierzęta i przedmioty.
Zapalanie lampionów oznacza oświecenie przyszłości i początek (narodziny). Dlatego też można życzyć szczęścia w przyszłości. Kobiety chcące zajść w ciążę w tym okresie szczególnie modlą się o dziecko.

Piękne lampiony

Piękne lampiony

Rozwiązywanie zagadek

Podczas Święta Latarni bardzo popularną zabawą jest rozwiązywanie zagadek. Tradycja ta została zapoczątkowana podczas dynastii Song.

Zapisuje się zagadki na papierowych karteczkach i chowa wewnątrz kolorowych lampionów. Jeżeli ktoś myśli, że zna rozwiązanie zagadki, może wyciągnąć karteczkę i udać się do właściciela lampionu, aby sprawdzić odpowiedź. Jeśli jest prawidłowa, zwykle można spodziewać się małej nagrody.

Popularne życzenia? Szczęśliwego Święta Latarni! 元宵节快乐!

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej